Człowiek uczy się przez całe swoje życie – niekiedy jest to konieczne z uwagi na pracę, jaką się wykonuje. Potrzeba wówczas ciągłego pogłębiania swojej wiedzy branżowej. Jednak kursy i szkolenia są także przydatne w momencie, gdy chcemy zmienić pracę lub nauczyć się nowe umiejętności. Warto wiedzieć, czym się kierować przy wybieraniu odpowiedniego doskonalenia zawodowego dla siebie.

Istotne elementy każdego kursu i szkolenia

Aby odnieść sukces i utrzymać się na rynku pracy, niezbędne jest poszerzanie swojej wiedzy. Wiele firm organizuje specjalne kursy doszkalające, weekendowe, stacjonarne i online. Na co zatem zwracać uwagę przy ich wyborze?

Przede wszystkim istotny jest program szkolenia. Dwa kursy, które oferują taką samą tematykę, mogę zdecydowanie różnić się między sobą zakresem przekazywanych informacji, ale nie tylko. Inaczej mogą podchodzić na przykład do proporcji między zajęciami teoretycznymi, a praktycznymi oraz do sposobu przekazywania wiedzy. Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy metody szkoleniowe są dobrane do tematyki danego kursu. Często można spotkać nie tylko tradycyjne wykłady, ale też nowocześniejsze sposoby nauczania, takie jak case study, modelowanie zachowania, czy odgrywanie ról.

Kolejną kwestią, na jaką warto zwrócić uwagę, jest kadra. Zawsze dobrze jest zweryfikować, kim są osoby, które prowadzą dane szkolenie – czy mają na swoim koncie różne publikacje, a także czy posiadają doświadczenie w konkretnej branży. Warto oczywiście wiedzę zdobywać bezpośrednio od ekspertów – w końcu im bardziej doświadczona kadra, tym więcej można od niej się dowiedzieć.

szkolenia, kursy, zalety szkoleń, zalety kursów, jaki kurs wybrać, jakie szkolenie wybrać, rozwój zawodowy, doskonalenie zawodowe
fot. pixabay.com

Ważne są także opinie oraz rekomendacje. Przed zapisaniem się na konkretny kurs, lepiej przejrzeć dokładnie, czy poprzednie edycje danego szkolenia zebrały pozytywne opinie od uczestników. Czy się czegoś nauczyli i czy przypadł im do gustu sposób przekazywania wiedzy. Jest to zawsze bardzo cenne. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rekomendacje od osób, które ukończyły szkolenia w ostatnim czasie.

Przez Internet, czy stacjonarnie?

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje wady i zalety. Uczestnicząc w szkoleniu online tak samo można otrzymać certyfikat i zdobyć cenną wiedzę. Jest to także wygodna forma, która pozwala na pogłębianie swoich umiejętności w dogodnym czasie, w zaciszu własnego domu. Zdalnie można nauczyć się wszelkich zagadnień, które pozornie potrzebują kontaktu z nauczycielem, czy ćwiczeń praktycznych pod okiem eksperta. Przykładami takich kursów są na przykład makijaż, dietetyka, masaż relaksacyjny, czy stylizacja fryzur. 

Kurs online to wygodna forma nauczania, jednak nie zawsze będzie dobrym wyborem. W niektórych branżach zdobycie wiedzy i nowych umiejętności jest zdecydowanie łatwiejsze na zajęciach stacjonarnych. W końcu możemy na nich pod okiem specjalisty opanowywać praktykę. Możemy także otrzymać natychmiastowy feedback, który przyda się w szlifowaniu swoich umiejętności.

Zajęcia stacjonarne to oczywiście także większa motywacja. Trzeba wybrać się w konkretne miejsce o danej porze i nie można tego w żaden sposób przełożyć, bo straci się cenną wiedzę. Wielu osobom ciężko jest znaleźć zapał do nauki online właśnie z uwagi na to, że nie zawsze ma się odpowiednią motywację, by zamiast odpoczywać, to się uczyć.

szkolenia, kursy, zalety szkoleń, zalety kursów, jaki kurs wybrać, jakie szkolenie wybrać, rozwój zawodowy, doskonalenie zawodowe
fot. pixabay.com

Czy warto robić kursy i szkolenia?

Oczywiście, że tak! Uczestnictwo w kursach pozwala na doskonalenie zawodowe, a także doskonale rozwija nasze umiejętności. Nie tylko pozwala na poszerzenie wiedzy ze znanych tematów, ale także na poznanie zupełnie nowych obszarów. 

Szkolenia ponadto sprawiają, że można poczuć się pewniejszym siebie i swoich własnych możliwości. Wówczas łatwo zdobyć nowy zawód lub otrzymać awans w swojej pracy. Jest to także sygnał dla każdego przyszłego pracodawcy, że kandydat jest ambitny, chce się rozwijać i dba o swoją karierę. 

Uczestnictwo w szkoleniach pomaga także wyzwolić pokłady kreatywności. W końcu nie zawsze oznaczają one podążanie ścieżką rozwoju zawodowego. Zawsze można uczestniczyć w szkoleniu, które pomoże odkryć nowe hobby i rozpocząć ciekawy rozdział w życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here