Języki obce często otwierają drzwi nie tylko na podróże, możliwość poznania nowych kultur i umiejętność posługiwania się w obcym kraju. Ich znajomość pomaga także w osiągnięciu sukcesu zawodowego. To wszystko dzięki globalizacji, która sprawia, że coraz częściej nawiązuje się współpracę z zagranicznymi korporacjami, ale także pomaga w pracy w każdym zakątku świata, często bez wychodzenia z domu. Warto wiedzieć, jakie języki warto znać, aby zapewnić sobie sukces na rynku pracy.

Jakie sektory wymagają znajomości języków obcych?

Wedle statystyki, najwięcej osób w naszym kraju zna jeden język obcy. Znacznie mniej może pochwalić się znajomością dwóch i trzech języków. Oczywiście, najlepiej znany jest angielski, który jest szczególnie wymagany w pracy i na arenie międzynarodowej. Ze znajomością tego języka można tak naprawdę porozumieć się niemalże wszędzie. Na drugim miejscu jest niemiecki, a później francuski włoski i hiszpański.

Dzięki znajomości przynajmniej jednego języka obcego można zdecydowanie poprawić swoje szanse na rynku pracy w znalezieniu lepszej posady. Coraz częściej w wymaganiach dla kandydatów pojawia się znajomość angielskiego na poziomie komunikatywnym. Przede wszystkim można się z tym spotkać w branży zakupów, IT, public relations i doradztwie. Nie mniej ofert pracy z marketingu, nieruchomości i finansów także wymaga znajomości przynajmniej jednego języka obcego.

Oczywiście nie liczy się sam fakt znajomości języka, ale także jego poziom. Przede wszystkim poszukuje się kandydatów, którzy mają przynajmniej średniozaawansowany poziom. 

Jakie języki są najbardziej potrzebne?

Oczywiście, odpowiedź nie będzie zadziwiająca – jest to język angielski i właściwie jest to już standardowe wymaganie na rynku. Jednak warto także znać niemiecki, głównie w księgowości, przemyśle, dystrybucji i logistyce. Niemcy są największym handlowym partnerem Polski i w związku z tym bardzo często są poszukiwani specjaliści ze znajomością tego języka do obsługi klientów. 

języki obce, znajomość językół obcych, jakie języki warto znać, język obcy a praca, jak lepiej zarabiać, znajomość językół a zarobki, popularne języki obce
fot. pexels.com

Coraz większym zapotrzebowaniem, a co za tym idzie, zainteresowaniem, cieszy się także język rosyjski. Powoduje to rosnąca wymiana handlowa z Rosją i innymi krajami, w których rosyjski jest urzędowym językiem. Mowa tutaj przede wszystkim o Łotwie, Mołdawii, Ukrainie, czy Estonii. 

Rośnie także potrzeba osób, które znają język chiński oraz arabski. Oczywiście, jest to powiązane z rosnącą wymianą handlową, ale także z tym, że są to bardzo niszowe języki w Polsce. Z takiego samego powodu warto uczyć się też norweskiego, szwedzkiego i fińskiego.

Najlepiej oczywiście znać dwa języki obce. Wówczas szanse na świetne zatrudnienie bardzo rosną. Obok angielskiego najlepszą opcją jest nauczenie się wówczas hiszpańskiego, francuskiego lub włoskiego. 

Znajomość języka a zarobki

Umiejętność komunikowania się w wybranych językach obcych może spowodować zwiększenie wynagrodzenia. Znając angielski lub duński można liczyć na ponad 50% więcej pensji. Pracodawcy dobrze oceniają także osoby, które znają norweski, niemiecki i czeski. 

Podejmują  się nauki języka obcego warto mieć świadomość nie tylko tego, na ile obecnie wyceniana jest jego komunikatywność. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na państwa, w których gospodarka bardzo szybko się rozwija. Tutaj można wymienić USA, Japonię, Indię i Brazylię. Możliwe, iż w ciągu najbliższych dziesięciu lat, będą to największe gospodarki świata. Już teraz można zauważyć zwiększenie zainteresowania otwierania swoich siedzib w Polsce przez przedsiębiorców z wymienionych krajów. W miarę rozwoju będzie potrzebna coraz większa ilość rąk do pracy. 

języki obce, znajomość językół obcych, jakie języki warto znać, język obcy a praca, jak lepiej zarabiać, znajomość językół a zarobki, popularne języki obce
fot. pexels.com

Ciekawym językiem, który może pomóc w polepszeniu swoich zarobków i rozwoju zawodowym, jest hebrajski. Będzie potrzebny w nowoczesnych technologiach oraz w centrach usług wspólnych.

Znajomość języków obcych jest bardzo opłacalna. Dzięki dynamicznej globalizacji, będąc humanistą, będzie można znowu liczyć na dobre zarobki. Nawet w IT znajomość chociażby języka angielskiego znacznie zwiększa szanse na znalezienie lepszej pracy. Oczywiście, oprócz niego, warto także znać jeszcze jeden język obcy. Przede wszystkim dobrze jest zwrócić uwagę na języki niszowe – wówczas z pewnością nasze wynagrodzenie wzrośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here