Nikogo nie dziwi, że obecnie znajomość języków obcych jest bardzo pożądana na rynku pracy. W niektórych sektorach jest wręcz niezbędna, aby otrzymać zatrudnienie. Najpopularniejszy jest oczywiście język angielski, jednak znajomość innych języków, takich jak francuski lub niemiecki często staje się kluczowe, by zdobyć dane stanowisko. Sprawdź, jak znajomość języków obcych może pomóc w pracy.
Spis Treści
Język obcy w pracy
Posiadając pracę, która jest bardzo związana z kontaktem z drugą osobą, na przykład z zagranicy, niezbędna jest znajomość drugiego języka, czasem nawet trzeciego. Niektóre zawody wręcz wymagają komunikowanie się na przykład po angielsku. W przypadku nieznajomości języka szanse na zdobycie takiej pracy stają się zerowe.
Najczęściej oczywiście znajomość obcych języków przydaje się w firmach międzynarodowych, kiedy trzeba skontaktować się z działem z innego kraju. Jednak oczywiście dotyczy to także naszych rodzimych firm. Pracując chociażby na obsłudze klienta, zawsze możemy spotkać się z obcokrajowcem, z którym wypada się porozumieć i mu pomóc.
Znajomość języka jest także niezbędna, jeśli szuka się lepszej pracy za granicą. Trzeba liczyć się z tym, że polski nie jest zbyt pożądanym językiem w innych krajach. Najpopularniejszy jest oczywiście angielski, który często służy także jako język biznesowy. Nawet jeśli nie chcemy pracować w Wielkiej Brytanii, to znając angielski mamy większą szansę na znalezienie zatrudnienia w krajach, gdzie mówi się w pracy głównie po angielsku, czyli w Holandii lub Szwecji.
Co daje biegła znajomość języków obcych?
Przede wszystkim znając język obcy otwiera się przed sobą wiele możliwości. Nawet, jeśli nie ma się kierunkowego wykształcenia, można znaleźć pracę w wielu obszarach. Istnieje wiele historii, w których humanista zaczął pracę w sektorze IT lub finansów, a po kilku latach osiągnął poziom specjalisty. Właśnie z uwagi na znajomość języka.
Oczywiście nie jest się także ograniczonym do ofert tylko z jednego kraju. Obecnie bardzo łatwo znaleźć pracę przez Internet i może pracować dla firm z całego świata. Wystarczy przy tym jedynie znajomość języka i praca z każdego zakątka globu nie stanowi wówczas problemu. Co za tym idzie, otwiera to nowe perspektywy kariery, a także rozwoju finansowego.
W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę znając język?
Przede wszystkim jest to sektor usług nowoczesnych – znajomość języków obcych jest głównym kryterium przyjęcia kandydata na dane stanowisko. Pracodawca jest w stanie wdrożyć pracownika nawet bez wiedzy technicznej w ciągu miesiąca lub dwóch i przekazać wiedzę, która będzie potrzebna w danej pracy. Nie są wówczas istotne same umiejętności. W końcu nauczyć systemu lub produktu można w łatwy sposób, jednak przyuczyć kogoś angielskiego lub innego języka – już nie bardzo. Stanowiskami, które są powiązane ze znajomością języka obcego są te powiązane z obsługą klienta, wsparciem technicznym lub administracją.
Inną branżą, w której niezbędna jest znajomość języka, jest oczywiście turystyka. Rynek ten w naszym kraju stabilnie rośnie i coraz więcej osób znajduje w tym sektorze zatrudnienie. Angielski staje się tutaj koniecznością, aby dopasować ofertę i obsługę do potrzeb różnorodnych klientów z wielu krajów.
Oczywiście nie mogło zabraknąć branży IT, w której globalnie łatwo jest znaleźć pracę, jeśli posiada się znajomość języka angielskiego. Bez niego kariera zawodowa w tym sektorze nie będzie się rozwijać w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Dokumentacje i sam charakter pracy wymaga znajomości angielskiego.
Obecnie rośnie także zapotrzebowanie na pracowników, którzy znają niszowe języki. Takich ofert nie jest wiele, jednak specjaliści są wówczas zatrudniani praktycznie od razu. Również znajomością języka warto pochwalić się próbując dostać się do startupu – wiele z naszych polskich firm wychodzi ze swoją ofertą do innych krajów.
Jak nauczyć się języka?
Oczywiście nie istnieje jeden sposób na naukę języka obcego i dzięki temu zdobycie lepszej pracy. Trzeba poświęcić na to wiele godzin nauki i mieć odpowiednią motywację – w końcu bez systematyczności daleko się nie zajdzie. Dla niektórych nauka języków idzie prosto i przyjemnie, jednak niektórzy mają z tym duży problem.
Potrzeba też oczywiście cierpliwości, aby nauczyć się języka na poziomie komunikatywnym. Przede wszystkim należy zacząć mówić i starać się nie przejmować różnymi drobnymi wpadkami lub pomyłkami. Na rynku istnieje mnóstwo kursów języka angielskiego lub stron i aplikacji, z jakich warto skorzystać. Dobrze jest dokładnie zapoznać się z ich ofertą i zacząć rozwijać swoją znajomość języków obcych.