Rok 2020 dał się we znaki na każdym polu, także na rynku pracy. Epidemia COVID-19 wymusiła na wszystkich zupełnie inny tryb życia i wprowadziła wiele zmian. To wszystko ma istotny wpływ na to, jak działa rynek w 2021 roku oraz na to, jakie pojawiają się na nim nowe trendy. Warto wiedzieć, w jaki sposób będzie się to zmieniało.

Elastyczny tryb pracy

Pandemia znacząco wpłynęła na rynek pracy – obniżki pensji, bezpłatne urlopy i zwolnienia. To wszystko miało niebagatelne znaczenie w pogorszeniu się nastrojów u pracowników, co przełożyć się mogło na jakość wykonywania swoich obowiązków. Zmienił się sposób postrzegania nie tylko miejsca pracy, ale i rynku pracownika, który do tej pory dominował w wielu sektorach.

Skutkiem pandemii jest z pewnością formalizacja pracy zdalnej. Obecnie przestała być postrzegana jedynie jako benefit, a stała się codziennym elementem aktywności zawodowej. Miejsce pracy aktualnie często można znaleźć po prostu we własnym domowym zaciszu. Pracodawcy, z uwagi na tę zmianę, zaczęli kłaść lepszy nacisk na monitorowanie czasu pracy, a także na większe bezpieczeństwo danych. Pojawiły się też benefity związane z rozliczeniem kosztów za prąd lub Internet.

trendy pracy 2021, praca 2021, rynek pracy 2021, pandemia a praca 2021, praca w pandemii, praca po pandemii
fot. pexels.com

Wiele osób obecnie nie czuje potrzeby powrotu do biura – home office im bardzo odpowiada. Sami pracodawcy coraz chętniej przekonują się także do takiego rozwiązania, doceniając między innymi optymalizację kosztów wynajmu biura. Z pewnością praca zdalna lub w trybie mieszanym na stałe zagości w schematach pracy po pandemii w wielu branżach.

Dbałość o poziom stresu pracownika

Podczas pandemii wiele osób doświadczyło zdecydowanie większego stresu – był on związany oczywiście ze strachem przed zarażeniem się, trudnościami w opiece nad swoimi pociechami, a także problemami technicznymi, jakie przyniosła praca zdalna.

Duży kłopot, podczas pracy w domu, stanowi przede wszystkim odpowiednie rozdzielenie czasu na obowiązki i na relaks. Work-life balance niestety bardzo na tym ucierpiał u wielu osób. Nadgodziny, przeciążenie obowiązkami oraz większy stres zdecydowanie nie wpływają na dobre zarządzanie swoim czasem. Pracodawcy w 2021 roku zatem będą starać się oferować różnorakie konsultacje terapeutyczne, aby pomóc swoim pracownikom w polepszeniu zdrowia psychicznego.

Nacisk na doszkalanie i automatyzację

Ze względu na redukcję zatrudnienia w wielu branżach, pracodawcy decydują się na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Często, z uwagi na braki kadrowe, zatrudnione osoby są niejako zmuszone, aby przejąć obowiązki zwolnionych osób lub tych, które przebywają na L4. Pojawia się tutaj konieczność reorganizacji działów oraz inwestycji w szkolenia zespołów. W 2021 roku z pewnością kładziony będzie duży nacisk na poszerzanie umiejętności zatrudnionych osób.

Trend automatyzacji pojawia się już od pewnego czasu, jednakże w ciągu kilku następnych lat wiele etatów może zostać zredukowanych, właśnie z powodu pracy maszyn. Najbardziej zagrożone stanowiska to te, które są związane z powtarzalnymi czynności. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy, więc mogą zastąpić je bez problemu maszyny. To oczywiście pociągnie za sobą przebranżowienie lub dokształcanie, aby zwiększyć swoją szansę na lepszą pracę.

trendy pracy 2021, praca 2021, rynek pracy 2021, pandemia a praca 2021, praca w pandemii, praca po pandemii
fot. pexels.com

Warto jednak nie tylko zwracać uwagę na poszukiwanie nowych rozwiązań w pracy, ale także na sam jej komfort. Przygotowanie odpowiednich narzędzi do pracy oraz dbałość o potrzeby pracownika z pewnością pozytywnie odbije się na jakości jego pracy.

Jaki będzie pracownik?

Pracodawcy zaczną także szukać osób, które mają wysokie kompetencje oraz dobrą organizację pracy. Zatrudnieni będą musieli dawać sobie radę w zdalnym trybie pracy. Posiadając odpowiednie kwalifikacje będzie można osiągnąć sukces w sytuacji kryzysowej. 

Oczywiście istotna u pracowników w 2021 roku będzie lojalność oraz samodzielność. Warto także będzie odznaczać się takimi cechami jak przedsiębiorczość, elastyczność i zaradność. Do tego odporność na stres i szybkie dostosowanie się do zmieniających warunków i z pewnością będzie można liczyć na rozwój kariery zawodowej nawet w tak ciężkich czasach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here