W roku 2020 praca przeniosła się do domu – dla wielu osób była to świetna opcja do tego, by poznać zalety oraz wady takiego trybu życia. O ile są pracownicy, którzy bardzo cenią sobie możliwość home office, o tyle dla niektórych jest to bardzo uciążliwe. Warto wiedzieć, jakie korzyści niesie za sobą to rozwiązanie, a także jakie mogą nas wówczas spotkać niedogodności. 

Praca zdalna – z perspektywy pracownika

Home office to, jak sama nazwa wskazuje, możliwość pracy w zaciszu własnego domu lub z dowolnego miejsca na świecie. Jedyne, czego potrzebuje się wówczas do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, jest komputer, telefon i Internet. Taka forma zatrudnienia jest najbardziej popularna wśród freelancerów. Oczywiście, z uwagi na pandemię, nawet osoby zatrudnione na cały etat, zostały zmuszone do codziennej pracy z domu.

Oczywiście, nie wszystkie profesje mają możliwość pracy zdalnej, z uwagi na jej specyficzny charakter. Plusy i minusy tej formy wykonywania swoich zadań służbowych wyglądają dla każdego nieco inaczej. W zawodach, w których możliwe jest home office, forma ta cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie, gdy jest to jeden lub dwa dni w tygodniu. 

Myśląc nad pracą zdalną, warto pamiętać, że nie jest to dla każdego odpowiednie. Rozważając taką formę pracy, jako główną, warto wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, a także swoje własne przyzwyczajenia i cechy osobowości. Nie każdy dobrze będzie wykonywał swoje obowiązki zdalnie. 

Zalety pracy z domu

Jedną z oczywistych zalety pracy zdalnej jest nienormowany czas pracy. W momencie otrzymania zlecenia ustala się jego termin realizacji. Nikt nie wymaga wówczas siedzenie 8 godzin dziennie przy biurku. Można doskonale dopasować czas wykonywania swoich obowiązków do własnych preferencji. Jeśli lepiej pracuje nam się wieczorami – nic nie stoi na przeszkodzie. 

praca zdalna, wady pracy zdalnej, minusy pracy zdalnej, korzyści pracy zdalnej, plusy pracy zdalnej, home office, praca z domu, praca w domu
fot. pexels.com

W takim wypadku liczy się przede wszystkim efekt wykonanej pracy, a nie poświęcony na nią czas. Samodzielnie ustalamy własny harmonogram – jesteśmy wówczas swoim szefem. Nie ma się narzuconej odgórnie kolejności wykonywania zadań. Można je swobodnie łączyć z obowiązkami domowymi. Praca w biurze to także często presja – każdy błąd jest odnotowywany i wypominany. To zdecydowanie wpływa negatywnie na poziom stresu. 

Minusy pracy z domu

Niestety, praca zdalna ma nie tylko same plusy. Znaleźć można także minusy, szczególnie, jeśli osoba pracująca w domu ma problemy z samodyscypliną. Nieumiejętność rozplanowania sobie odpowiednio pracy może zamienić pracę w domu w bardzo ciężkie doświadczenie. Początkowo może wydawać się, że bez przeszkód wykona się powierzone zlecenie. Jednak po kilku godzinach perspektywa się zmienia – dlatego właśnie tak ważna jest samodysplina. W końcu w domu mamy więcej rzeczy, które mogą bardzo łatwo rozpraszać.

Jest to kolejny minus pracy zdalnej – krótka wizyta rodziny, odbiór dziecka z przedszkola, szybkie zakupy, wizyta w banku. Te wszystkie rozpraszacze mogą wytrącić nas z rytmu i sprawiają, że ciężej potem wrócić do wykonywania swoich obowiązków. Warto wówczas popracować nad swoją mobilizacją.

Wadą, szczególnie dla młodych osób, lub takich, które dopiero zaczynają swoją karierę, jest brak możliwości obserwacji bardziej doświadczonych współpracowników. Można się od nich wiele nauczyć, szczególnie przebywając w jednym biurze. Pracując zdalnie, często jesteśmy zdani na siebie i na zadbanie o swoje umiejętności w odpowiedni sposób.

Praca zdalna z perspektywy pracodawcy

W obecnej sytuacji wielu pracodawców było zmuszonych do wysłania swoich pracowników na home office. Wcześniej jednakże praca zdalna była dobrą możliwością ku temu, by zatrudnić wysokiej jakości specjalistę. Widać to szczególnie w IT – praca zdalna w tej branży jest obecnie standardem. 

praca zdalna, wady pracy zdalnej, minusy pracy zdalnej, korzyści pracy zdalnej, plusy pracy zdalnej, home office, praca z domu, praca w domu
fot. pexels.com

Dla pracodawcy dużym plusem jest fakt, że zatrudniając osoby, które wykonują pracę zdanie, uzależnia się jej wynagrodzenie od efektów pracy. Nie trzeba płacić za 8 godzin spędzonych w biurze, gdzie często rezultaty niekoniecznie muszą pokrywać się z ilością czasu przed komputerem. Osoby pracujące zdalnie muszą być bardziej efektywne. Pracownik zdalny to także mniejsze koszty utrzymania, związane z urlopami chorobowymi, które są często wykorzystywane na przykład na wizytę u lekarza z dzieckiem.

Inną korzyścią jest także fakt, że takie osoby rzadziej korzystają z dni wolnych, z uwagi na przebywanie w swoim domu przez większość czasu. Niweluje to także koszty z utrzymaniem biura.

Jednak i dla pracodawcy pojawiają się minusy pracy zdalnej. Brak kontroli nad pracownikiem sprawia, że firma musi zaufać swojemu zleceniobiorcy. Co gorsze, niewykonanie zadania może powodować bardzo duże koszty dla przedsiębiorcy. Dlatego właśnie w umowach zawiera się zapisy, które regulują niewywiązanie się z powierzonego zlecenia.

Oczywiście nie pojawia się także między pracownikiem zdalnym a firmą żadna więź i przywiązanie. To powoduje, że specjalista niekoniecznie będzie chciał pozostać w tym samym miejscu na długo. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here