Jeśli wykonywanie aktualnego zawodu przynosi Ci mało satysfakcji, a wręcz sprawia, że każdy dzień staje się niesamowicie trudny do przetrwania, to z pewnością zastanawiasz się nad zmianą branży. Jednym z najpopularniejszych zawodów, jakie obecnie są wybierane przez osoby przebranżawiające się, jest programista. Jednak oczywiście branża IT to nie tylko programowanie – znajduje sie tutaj wiele różnych gałęzi, nad którymi warto się zastanowić. Jeśli myślisz nad zmianą pracy na IT, to warto najpierw zastanowić się, czy akurat dla Ciebie będzie to dobry pomysł.
Spis Treści
Niskie zarobki i brak satysfakcji
Największą motywacją najczęściej do zmiany pracy jest oczywiście kwestia finansowa. Jeśli od wielu lat stoi się w miejscu i nie ma się szansy na większe zarobki, to może pojawić się pewnego rodzaju frustracja. Pierwszym sygnałem, który może wspomóc decyzję o przebranżowieniu się, jest jest porównanie swoich zarobków do innych osób w danej branży oraz poznanie jej górnego pułapu. Jeśli jesteś nieusatysfakcjonowany z powodu kwestii finansowej – prawdopodobnie lepiej zastanowić się nad zmianą pracy.
Jak wiadomo w IT, szczególnie po kilku latach doświadczenia oraz ciężkiej pracy, zarabia się całkiem dobre pieniądze. W przypadku seniorów sięgają nawet dwucyfrowych wypłat. Jeśli zatem czujesz, że branża programistyczna jest dla Ciebie i chcesz zarabiać więcej, to może być to dobra decyzja.
Kolejnym powodem do przebranżowienia się jest brak satysfakcji w obecnej pracy. Jeśli budząc się rano nie czuje się radosnego uniesienia, że właśnie zbliża się moment rozpoczęcia swoich codziennych obowiązków, to coś jest z pewnością nie tak. Oczywiście, wiele osób mówi, że pracy nie trzeba lubić. Jednak czy odliczanie kolejnych godzin do skończenia swoich obowiązków jest czymś normalnym?
Coraz więcej obecnie mówi się o rynku pracownika. Sprawia to, że o wiele łatwiej jest znaleźć pracę i zawód, który może dać poczucie spełnienia się. Lepiej nie tracić czasu nad tym, czego się nie lubi i rozejrzeć za pracą, która już od samego rana będzie wywoływać uśmiech na twarzy.
Brak możliwości rozwoju, a nawet chęci do tego
Jeśli w obecnym zawodzie stoisz w miejscu od wielu lat i nie masz żadnych szans na rozwój to również jest znak, że warto się przebranżowić. Szczególnie, gdy brakuje Ci chęci oraz motywacji do poszerzania swoich obecnych umiejętności zawodowych. Niestety – niektóre branże nie pozwalają na ciągły rozwój i w pewnym momencie osiąga się sufit. Kiedy nie można już wiele osiągnąć, pojawia się brak chęci do pracy oraz wypalenie zawodowe.
Inaczej wygląda to w przypadku branży IT. Tutaj można cały czas poszerzać swoje umiejętości oraz awansować lub zmieniać projekty na bardziej interesujące. Pracodawcy, którzy zatrudniają specjalistów, inwestują w ich rozwój i przeznaczają budżet na wewnętrzne i zewnętrzne szkolenia. Istnieje też możliwość brania udziału w branżowych konferencjach.
Work-life balance na granicy
W IT, w przeciwieństwie do innych branży, można często liczyć na pracę zdalną oraz bardzo elastyczne godziny pracy, dopasowane do preferencji pracownika. Pomaga to lepiej zarządzać swoim czasem i pracować wtedy, kiedy jest się najbardziej produktywnym. W końcu nie każdy potrafi pracować od 7 i skupić się na swoich zadaniach. Dzięki elastyczności godzin można także rozwijać swoje pasje oaz lepiej planować inne aktywności.
Praca w IT to także brak dress code’u w pracy, który pozwala na bycie sobą niezależnie od miejsca i czasu. Co ważne, decydując się na pracę w IT i przebranżowienie można przestać martwić się o brak stabilności zatrudnienia. Jeśli jest się dobrym programistą i poświęca się dużo czasu na naukę, to nie będziesz mieć problemu z szukaniem kolejnych pracodawców.
Przebranżawianie się warto zacząć od sprawdzenia, czy IT w ogóle będzie spełniało oczekiwania. Szczególnie, jeśli chodzi o samą pracę. Warto najpierw rozeznać się w Internecie, spróbować kilku darmowych kursów i poznać opinię innych osób, które się przebranżowiły. Pozwoli to pozyskać wiedzę, która sprawi, że łatwiej będzie podjąć decyzję o zmianie branży.