Dynamiczny rozwój gospodarczy to coś, co wymusza na pracodawcach oraz na pracownikach potrzebę dostosowania się do istniejących realiów. Polski rynek coraz bardziej obfituje w grupy zagranicznych inwestorów, którzy szukają specjalistów. Rodzime przedsiębiorstwa również się rozwijają i zatrudniają nowych pracowników. Z roku na rok rośnie płaca minimalna i nie jest już tak trudno znaleźć pracę, jak jeszcze kilka lat temu. Często mówi się o rynku pracownika – warto zatem przyjrzeć się, czym dokładnie charakteryzuje się to zjawisko.

Rynek pracownika – czym jest?

Rynek pracownika jest konsekwencją dynamicznych zmian gospodarczych. Cechuje się on wówczas dużą liczbą ofert pracy oraz wakatów. Pojawia się wówczas także trudność w prowadzeniu rekrutacji, z uwagi na brak odpowiedniej ilości przedstawicieli niektórych zawodów. Dla osób, które poszukują pracy, jest to bardzo komfortowa sytuacja – jeśli posiada się odpowiednie kwalifikacje, to pozyskanie satysfakcjonującego stanowiska w takiej sytuacji nie jest trudne.

Specjaliści dyktują warunki

Będąc specjalistą w danej branży można mieć pewność zatrudnienia niemalże wszędzie. Posiadając wysokie kwalifikacje oraz długoletnie doświadczenia nie ma się trudności ze znalezieniem nowej pracy, bez względu na sytuację na rynku pracy. Takie osoby mają ogromną możliwość wpływania na warunki umowy, która jest przygotowywana przez pracodawcę. Oczywiście, każda zatrudniona osoba powinna próbować negocjować warunki umowy, nawet nie będąc ekspertem. Mając coś do zaoferowania negocjacje mogą pójść w oczekiwanym przez nas kierunku.

Rynek pracownika można najłatwiej zaobserwować w branży informatycznej. Pracodawcy mają naprawdę trudny orzech do zgryzienia, gdy chcą zatrudnić doświadczonego programistę, testera oraz analityka. Osoby, które posiadają odpowiednie umiejętności cenią się bardzo wysoko. Zwracają uwagę nie tylko na stabilne zatrudnienie, ale też na wynagrodzenie, które będzie odpowiadało ich doświadczeniu. 

rynek pracownika, rynek pracodawcy, zatrudnienie, wymagania na rynku pracy, wymagania pracowników, jak wygląda rynek pracownika, czym jest rynek pracownika, charakterystyka rynku pracownika,
fot. pexels.com

Istotne przy zatrudnianiu specjalisty w branży IT są także inne elementy, które mogą go zachęcić do przyjęcia pracy. Przede wszystkim odległość miejsca zamieszkania od miejsca pracy, darmowe posiłki, tak zwane “owocowe czwartki”, lunche lub kanapki, a także dodatki. Wśród nich najczęściej można znaleźć karty sportowe, bezpłatną opiekę zdrowotną, kursy, szkolenia. Uwagę zwraca także atmosfera pracy i możliwość pracy zdalnej.

A co na to pracodawca?

Rynek pracownika to zjawisko, które nie jest korzystne dla pracodawców. Chcą oni oczywiście zatrudnić najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie, lecz niejako muszą o nich walczyć, poprzez oferowanie wyższego wynagrodzenia. W innym wypadku muszą zatrudniać osoby, które nie mają aż tak wysokich kompetencji lub kwalifikacje ich są niskie. Jakość oferowanych usług lub produktów może wtedy drastycznie spaść.

Każdy pracodawca powinien zastanowić się, co dokładnie może zaoferować pracownikom, którzy mogą przebierać w ofertach. Ciekawym pomysłem jest na przykład skrócenie czasu pracy w piątki lub skupienie się bardziej na wykonywaniu danych zadań konkretnego dnia, niż oferowanie konieczności siedzenia 8 godzin dziennie przy biurku.

rynek pracownika, rynek pracodawcy, zatrudnienie, wymagania na rynku pracy, wymagania pracowników, jak wygląda rynek pracownika, czym jest rynek pracownika, charakterystyka rynku pracownika,
fot. pexels.com

Oczywiście istotną przewagę daje także możliwość pracy zdalnej. W 2021 roku staje się to powoli standardem w każdej większej firmie, z uwagi na pandemię koronawirusa. Większość z nas pracuje w domu i tam właśnie ma swoje biuro. Jest to rozwiązanie na pewno wygodne i dające dużo swobody, jednak stawia przed pracownikiem także mnóstwo wyzwań. Mimo wszystko praca zdalna to z pewnością duża oszczędność czasu i kosztów dojazdu, a także dowolność w stworzeniu swojego rozkładu dnia.

Konieczne jest także zadbanie o atmosferę w pracy – wielu pracowników, którzy posiadają duże kwalifikacje i doświadczenie, a także mają naprawdę dobre pensje, rezygnuje z pracy właśnie z uwagi na nieprzyjazne środowisko i klimat. Wolą pracować za mniejsze pieniądze, jednak w przyjaznej atmosferze, która sprawia, że każdy dzień w pracy staje się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here