Z pewnością nieraz słyszałeś od znajomych lub od rodziny, że najgorszym miejscem do pracy jest korporacja. Istnieją oczywiście określone minusy w życiu korporacyjnym, jednak taki sposób pracy ma także swoje pozytywne strony, szczególnie w dobie pandemii. Warto zatem wymienić zalety, jakie ma praca dla dużej organizacji i dlaczego tak wielu pracowników ją sobie ceni.

Praca w korporacji – warto czy nie warto?

W niektórych kręgach panuje powszechne przekonanie, że wszystkie osoby, które pracują w korporacji są wiecznie zmęczone życiem i po jakimś czasie się wypalają. Dużo słyszy się także o tym, że w dużych organizach panuje nieprzyjazna atmosfera, szybkie tempo pracy i sztywne procedury, łącznie z dress codem. Dużym problemem są także niezrozumiały wymogi i biurokracja. Można mieć także poczucie bycia trybikiem w wielkiej maszynie. Minusem poruszanym przez osoby pracujące w korporacji jest także brak zwrócenia uwagi menadżerów na swoje indywidualne predyspozycje. Często takie osoby, po latach męczącej pracy w korporacji, decydują się na przejście do innej firmy lub otworzenie swojego biznesu.

Oczywiście istnieją także osoby, które są bardzo zadowolone z pracy w korporacji i mają poczucie że się rozwijają, ciągle spotykają nowych ludzi i uczą się czegoś nowego. Oczywiście każdy ma prawo do własnej perspektywy, dlatego tak trudno odpowiedzieć obiektywnie na pytanie czy warto pracować w korporacji. Jest to zwykle zależne od kombinacji różnych czynników, a także indywidualnych oczekiwań danego pracownika.

Oczywiście w każdej firmie może być zupełnie inaczej. Rozwój korporacji obecnie kojarzy się głównie z nadgodzinami, zdobywaniem kolejnych szczebli zawodowej kariery i pracą ponad wszystko. Na szczęście nastała moda na work-life-balance i przez to zmienił się nieco sposób postrzegania życia zawodowego. Pracownicy coraz częściej podkreślają, że praca nie jest jedynym ich celem i źródłem spełnienia. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, co może zaoferować nam korporacja.

Zalety pracy w korporacji

Przede wszystkim zatrudnienie w korporacji jest oparte o umowę o pracę. Daje to poczucie stabilności oraz bezpieczeństwa finansowego. Wypłata zawsze pojawia się w terminie, istnieje możliwość korzystania z urlopów oraz zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne dla osób, które nie chcą się martwić składkami ZUS, podatkami, fakturami, czy klientami. Etatowy pracownik nie musi obawiać się o sytuacji, w której na przykład zachoruje. Nie ma na głowie swojej firmy, co oznacza często, że jeżeli nie będzie pracować, to nie będzie zarabiać. 

praca w korpo, praca w korporacji, zalety korporacji, wady korporacji, praca w korporacji czy warto, korzyści pracy w korporacji,
fot. pexels.com

Kolejną zaletą pracy w korporacji jest dostęp do nowoczesnych technologii. W trakcie pandemii wiele firm wdrożyło dużo przydatnych narzędzi IT i zapewniło pracownikom płynne przejście na pracę zdalną. Często też korporacja miały wcześniej przygotowane zasady home-office i dzięki temu dobre praktyki pomogły zapewnić pracownikom szybki dostęp do potrzebnego sprzętu. Oraz wsparcie.

Korporacje także bardzo często, mimo że mają długi proces rekrutacyjny, to jest on przeprowadzany przyjaźnie. Stosują dużo nowych trendów dotyczących rekrutacji i starają się, aby każdy kandydat nie stresował się rozmową.

Korzyści pracy w korporacji

W dużych firmach istnieje także bardzo szeroka możliwość rozwoju w międzynarodowym środowisku. Mieszkając w Polsce można komunikować się z ludźmi z różnych krajów i na przykład rozwijać swój język oraz zdolności komunikacyjne. Ma się kontakt z wieloma kulturami. W codziennej pracy bardzo często pracownik posługuje się językiem obcym, szczególnie, jeżeli stanowisko ma związane z obsługą zagranicznych klientów.

Korporacje oferują także bardzo dużo przydatnych benefitów, takich jak szkolenia, dofinansowanie do studiów podyplomowych, prywatny pakiet medyczny, czy benefity sportowe. Szczególnie ma to miejsce w sektorze IT, który przoduje pod względem oferty benefitowej. Oferują rozwiązania, które nie są dostępne w mniejszych firmach.

Oczywiście korzyści można znaleźć o wiele więcej. Bardzo często osoby, które pracują w korporacjach, mają zapewnione przejrzyste zasady, jasny system wynagrodzeń, ścieżki rozwoju. Istotne jest także dobrze wyposażone biuro oraz nowoczesne technologie. Może to dawać przede wszystkim poczucie stabilności, a także realizowania własnych planów zawodowych.

praca w korpo, praca w korporacji, zalety korporacji, wady korporacji, praca w korporacji czy warto, korzyści pracy w korporacji,
fot. pexels.com

Ciekawą zaletą jest także elastyczny czas pracy, który pozwala godzić obowiązki służbowe z rodzinnymi. Wiele zależy oczywiście od wartości firmy, kadry zarządzającej oraz panujących relacji. Warto dobrać firmę pod swoje oczekiwania oraz wartości. Dzięki temu będzie można poznać wiele zalet pracy w korporacji i na pewno czerpać tego bardzo dużo satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here