Elastyczny czas pracy to benefit, który często zwiększa atrakcyjność oferty rekrutacyjnej. Taki system zatrudnienia cenią sobie przede wszystkim pracujących rodzice, a także osoby, które lubią indywidualnie dobierać sobie czas swojej aktywności zawodowej. Pozwala to na pogodzenie obowiązków z życiem osobistym. Nienormowany godziny pracy to jeden z najbardziej pożądanych benefitów, jakie może zaoferować firma. Warto wiedzieć więcej na temat tego rozwiązania.

Wady i zalety elastycznego czasu pracy

Ruchomy czas pracy pozwala przede wszystkim na bardzo łatwe pogodzenia życia zawodowego z prywatnym. Między innymi dotyczy to łączenie obowiązków służbowych z rodzicielskimi. Elastyczny grafik pozwala także na zdobywanie doświadczenia zawodowego w trakcie nauki na studiach. Łatwiej jest także dzięki temu zdobywać nowe kwalifikacje oraz umiejętności na szkoleniach i kursach.

Elastyczny czas pracy pomaga także na bezproblemowe załatwianie koniecznych spraw w urzędzie, banku lub innych instytucjach, które które działają w standardowych godzinach pracy. System taki jest także idealnym rozwiązaniem dla osób, który mają problem z punktualnością. Niektórym ludziom lepiej pracuje się od 7:00 rano, zaś inni są bardziej aktywni popołudniami. Skoncentrowanie się na czymkolwiek dla takich osób przed 12:00 jest bardzo trudne i przez to spada ich efektywność. Elastyczne godziny pracy pozwalają zatem na dopasowanie swoich preferencji do aktywności zawodowej.

Elastyczny czas pracy jednakże stanowi także bardzo duże wyzwanie dla managerów działu lub zespołu, w którym osoby funkcjonują w nienormowanych godzinach. Kierownik musi bowiem zapanować nad grafikami każdej osoby oraz zadbać o sprawdzanie czasu jej aktywności. Trudniej jest także zaplanować dogodny termin spotkania dla wszystkich członków zespołu. Wówczas działając nad jednym projektem mogą wystąpić problemy z synchronizowaniem się osób które pracujących o różnych porach.

elastyczny czas pracy, elastyczny grafik, ruchome godziny pracy, elastyczny czas pracy, elastyczne godziny, korzyści elastycznych godzin pracy
fot. pexels.com

Fakty i mity elastycznego czasu pracy

Oczywiście praca w elastycznych godzinach spowodowała powstanie wielu różnych mitów. Prowadzi to do tworzenia się różnych wątpliwości, które oczywiście warto wyjaśnić.  Jedną z opinii, dotyczącą elastycznego czasu pracy jest fakt, że może ona obejmować wszystkich pracowników zatrudnionych w firmie. Jest to prawda, jednak jeżeli system taki ma obejmować wszystkich pracowników, to muszą wyrazić na to zgodę związki zawodowe.  Ich sprzeciw jest równoznaczny z brakiem możliwości dokonania takich działań. Jest to łatwiejsze w odniesieniu do jednego pracownika. Wówczas wszystko zależy od decyzji pracodawcy.

Istnieje także powszechne przekonanie, że praca z elastycznym grafikiem może oznaczać utratę niektórych uprawnień pracowniczych. Jeżeli jest się zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, to ma się prawo do odpoczynku dobowego w odpowiednio ustalonym wymiarze. Osoby, które mają nienormowany czas pracy, również mogą normalnie korzystać z dodatków za nadgodziny, urlopu wypoczynkowego i płatnych zwolnień chorobowych. Tutaj warto zwrócić także na fakt, że wprowadzenie ruchomego czasu pracy może prowadzić do przekraczania norm godzinowych, które są określone w Kodeksie Pracy. Jest to oczywiście niekomfortowa sytuacja dla każdego pracownika, jednak warto wiedzieć że łamie ona prawa pracownicze. Warto wówczas zwrócić się do sądu pracy lub powiadomić Państwową Inspekcję Pracy.

Możliwość dostosowania godzin, które spędza w biurze do godzin z życia prywatnego sprawia, że można bardzo łatwo załatwiać swoje prywatne sprawy, a także efektywnie pracować. Jest to bardzo pożądane rozwiązanie, jednak nie dla każdego. Często może to powodować problemy z motywacją oraz naginanie reguł. Przejście na nienormowane czas pracy może być bardzo trudne dla osób, które cenią sobie jakieś stałe przyzwyczajenia, określoną strukturę lub pracują wydajniej, kiedy mają jasno określone zasady.

elastyczny czas pracy, elastyczny grafik, ruchome godziny pracy, elastyczny czas pracy, elastyczne godziny, korzyści elastycznych godzin pracy
fot. pexels.com

Oczywiście problemem może być także zbytna ambicja. Pracowanie ponad miarę z uwagi na zaangażowanie w swoje obowiązki może zachwiać równowagę ąmiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Często jest to także powód przemęczenia i spadku motywacji.

Elastyczne godziny pracy zatem niosą ze sobą bardzo duże korzyści. Zapewniają między innymi lepszy work-life balance, jednak dostarczaj także pewne wyzwania. Warto sprawdzić, jeżeli ma się taką możliwość, zastosowanie tego typu systemu i czy faktycznie jest to też dla nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here