Praca zdalna od momentu wybuchu pandemii koronawirusa stała się codziennością wielu pracowników. Dla niektórych była to całkowita nowość – do tej pory pracowali jedynie w biurze, a home office był poza ich możliwościami. Aktualnie wiele osób wykonuje swoją pracę w zaciszu własnego domu – ma to oczywiście wiele zalet, jednak pojawić się mogą także pewne przeciwności. Szczególnie ciężko jest być produktywnym – sprawdź, co zrobić, aby nie mieć z tym żadnego problemu.

Przygotuj sobie poranny schemat i miejsce pracy

Oczywiście – praca w domu to możliwość dłuższego wylegiwania się w łóżku. Jednak niestety, obowiązki nie wykonają się same, a często może to później oznaczać siedzenie do późna i brak czasu wolnego. Praca w domu nie powinna być w żaden sposób postrzegana jako wakacje. Warto zatem przestrzegać codziennej rutyny – z pewnością pomoże zwiększyć produktywność i poziom energii. Wstawaj zawsze o tej samej porze, co zwykle. Szybki prysznic, zmiana piżamy na normalne ubranie i filiżanka kawy z pewnością dobrze nastroją Cię na resztę dnia. Jako że nie trzeba dojeżdżać do pracy, to wszystkie poranne czynności można wykonywać bez pośpiechu i spędzić więcej czasu ze swoją rodziną.

Istotne jest także przygotowanie miejsca swojej pracy. Wykonywanie obowiązków w domu różni się od siedzenia przed biurkiem w biurze. Przede wszystkim warto znaleźć swoje stałe miejsce do pracy, które można odpowiednio dostosować do siebie. Oczywiście warto pomyśleć o kupnie wygodnego, ergonomicznego fotela biurowego lub regulowanego biurka. W ten sposób miejsce pracy na pewno wygodniejsze.

Opracuj swój sposób pracy

Warto rozpocząć dzień pracy w domu od stworzenia listy rzeczy do zrobienia. Warto upewnić się, że lista ta będzie możliwa do wykonania. W końcu dobra ma swój ograniczony czas, a nie powinno się też spędzać całego dnia na obowiązkach zawodowych. Zaburza się wtedy work-life balance

Warto zacząć od zadań, które mają najwyższy priorytet, jednak nie można jednocześnie opóźniać dużych projektów. Dobrze jest też odpowiednio dostosować swój dzień do własnych preferencji – jeśli lepiej pracuje Ci się rano, to zacznij wtedy od najważniejszych zadań. Wówczas koncentracja jest na najwyższym poziomie. W ciągu dnia będzie słabnąć, dlatego koniec dnia to lepszy pomysł na wykonywanie drobnych zleceń.

produktywność, praca zdalna a produktywność, jak być produktywnym, jak zwiększyć produktywność, praca w domu, home office a produktywność, brak produktywności w domu,
fot. pexels.com

Istotne jest, by robić sobie przerwy. Nie da się być tak samo skoncentrowanym przez cały dzień. Nie warto zmuszać się do ciągłej pracy, bo to może negatywnie wpłynąć na jakość wykonanych projektów. Ponoć człowiek nie może skupić się na jednym zadaniu przez więcej niż godzinę – dlatego lepiej podzielić sobie dzień na kilka bloków. Rób sobie krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi – dzięki temu zostaniesz skupiony przez cały dzień.

Pamiętaj – im wcześniej rozpoczniesz pracę, tym wcześniej ją zakończysz. Warto jednak ustalić to wcześniej ze swoim szefem, czy na pewno godziny, które są odpowiednie dla Ciebie, będą także odpowiadały innym pracownikom. Ma to znaczenie głównie wtedy, gdy praca opiera się przede wszystkim na spotkaniach lub potrzebą kontaktu z innymi współpracownikami.

Komunikacja to podstawa

Jeśli nie mieszkasz sam, to oczywiście pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest ustalanie konkretnych zasad, które spowodują brak rozproszenia podczas pracy. Warto podzielić obowiązki, takie jak opieka nad dzieckiem, w odpowiednich porach, dostosowanych do trybu pracy.

Skupienie się na pracy oznacza także trzymanie się ustalonych godzin pracy, a także bloków wzmożonej pracy. Przerwa na lunch powinna oczywiście być dłuższa, jednak pamiętaj, aby trzymać się ustalonej godziny i oderwać się podczas niej od komputera. Warto pójść także na krótki spacer, który oczyści umysł. Pomoże to w poprawie produktywności. 

produktywność, praca zdalna a produktywność, jak być produktywnym, jak zwiększyć produktywność, praca w domu, home office a produktywność, brak produktywności w domu,
fot. pexels.com

Istotne jest także komunikowanie się ze swoimi współpracownikami. Zespół powinien wiedzieć, nad czym pracujesz i w razie potrzebny będziecie mogli porozumieć się w razie wątpliwości. Odległość nie jest usprawiedliwieniem na brak kontaktu. Dobrze jest także omawiać z kolegami z pracy priorytetowe zadania oraz ustalać listę to-do. Wzmocni to zaufanie w zespole.

Oczywiście skupienie się na pracy powinno mieć miejsce jedynie w czasie, gdy wykonujesz swoje obowiązki. Kiedy kończysz o ustalonej godzinie swoje zadania, zamknij laptopa. Nie spędzaj więcej czasu na pracy, niż to konieczne. Ważne jest, żeby poświęcać pewną część dnia na odpoczynku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here