Praca jako freelancer to często mnóstwo wyzwań – od zdobycia klientów, wyrobienie swojej marki, trudności pracy w domu i nienormowanych godzin pracy. Jednak praca jako swój własny szef ma także mnóstwo zalet – jest się niezależnym, można pracować z każdego zakątka świata i dopasować swoją pracę do siebie. Warto poznać różne wskazówki, które pomogą w zostaniu freelancerem, ale też sprawią, że będzie to bardzo satysfakcjonujący czas.

Przydatne wskazówki w pracy jako freelancer

Warto sobie na początku uświadomić, że freelancing jest w zasięgu niemalże każdej osoby. Nie ma rzeczy niemożliwych, a grunt to po prostu dobra motywacja. Zacząć można w każdym momencie i w każdym wieku – nic nie powinno Cię w tej kwestii ograniczać. Można na przykład rozpocząć swoją przygodę z freelancingiem już na studiach i dzięki temu powoli wchodzić w ten świat i budować bazę klientów. 

Warto nauczyć się godzić sferę realnych możliwości z potrzebami finansowymi. Nikt nie jest robotem i ma określone moce przerobowe. Można oczywiście pracować jak maszyna, ale wówczas cierpi na tym czas wolny, a także możliwość swobodnego odpoczynku, który jest bardzo istotny dla motywacji oraz produktywności.

freelancer, freelancing a produktywność, freelancing a motywacja, jak być freelancerem, freelancing wskazówki, kim jest freelancer, freelancing
fot. pexels.com

Jest kilka cech, które powinien posiadać każdy freelancer – są to oczywiście samozaparcie, o, przebojowość i sumienność. Ważna jest także umiejętność radzenia sobie z porażkami. W końcu nie ma ludzi nieomylnych i błądzenie to rzecz ludzka. 

Istotne jest także znalezienie satysfakcji ze swojej pracy. Lepiej nie robić nic na siłę, nie zmuszać się do wykonywania zleceń, które nie dają przyjemności. Odbierają one wówczas motywację do podejmowania się kolejnych zadań. 

Stosując się do powyższych zasad, można mieć pewność, że freelancing nie będzie taki zły, jak go malują. Oczywiście freelancing nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli nie jesteś w stanie pogodzić życia prywatnego z zawodowym i ciężko idzie Ci organizowanie swojego czasu – lepiej powrócić do pracy na etacie. Jednak jeśli naprawdę chcesz być freelancerem i czujesz, że to dla Ciebie, to powinieneś wiedzieć, jak sobie radzić z codziennymi wyzwaniami. 

Co jest istotne w pracy jako freelancer?

Prowadzenie swojego biznesu jako freelancer staje się coraz bardziej popularne. Najczęściej decydują się na to osoby, które posiadają specjalizację, a także chcą uwolnić się od etatu. Co zrobić jednak, aby rozwinąć skrzydła we freelancingu? 

Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest ustalanie cen. Lepiej nie pytać klientów o to, ile są w stanie zapłacić. Z pewnością usłyszana kwota będzie poniżej oczekiwań – w końcu każdy szuka oszczędności. Często też nie wiedzą oni, ile dokładnie pracy trzeba włożyć w napisanie tekstów reklamowych lub w wykonanie grafiki. Dlatego zawsze przedstawiając wycenę, dobrze jest podkreślać korzyści, jakie klienci będą mieć z wykonanego zlecenia. Twój biznes powinien się opłacać, dlatego lepiej określić sobie stawkę, poniżej której na pewno się nie przyjmie zlecenia.

freelancer, freelancing a produktywność, freelancing a motywacja, jak być freelancerem, freelancing wskazówki, kim jest freelancer, freelancing
fot. pexels.com

Kolejną istotną rzeczą jest oczywiście inwestycja w siebie i w nowe umiejętności. Warto znaleźć na to czas. Szczególnie, że w Internecie pełno jest poradników, które pomagają na poznanie różnych przydatnych technik. Dobrze jest także zwrócić uwagę na kursy online, które często są darmowe i pozwalają na poznanie zupełnie nowej wiedzy od podstaw. 

Mając klientów, dobrze jest także odpisywać na e-maile oraz odbierać telefony tak szybko, jak się da. Pozostawiając potencjalnego klienta bez kontaktu można zaszkodzić sobie. W końcu nie będzie on czekał w nieskończoność, tylko od razu pójdzie do konkurencji. Co za tym idzie, dobrze jest utrzymywać dobre relacje nie tylko z klientami, dla których wykonuje się zlecenia, ale także z tymi, które się po prostu skontaktowały w celu poznania oferty.

Warto skupić się na tym, jak trafić do zleceniodawcy. Stosując odpowiednie chwyty marketingowe można się dobrze zareklamować. Z kolei wykonywanie zleceń starannie to prosta droga do wielu wdzięcznych klientów. To oni właśnie mogą spokojnie zareklamować Cię dalej. A wtedy droga do osiągnięcia sukcesu we freelancingu staje się zdecydowanie mniej wyboista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here