Często przez nadmiar obowiązków i chęć zwiększenia własnej produktywności zapominamy o bardzo istotnej, mimo że z pozoru drobnej rzeczy, która pomaga w wykonywaniu zadań. Jest to oczywiście dobrze wykorzystana przerwa od pracy. Eksperci podkreślają, że nie warto jej pomijać – wpływa pozytywnie na efektywność, skupienie, a także samopoczucie i zdrowie. Sprawdź, jak można wykorzystywać swoje przerwy, aby być produktywnym.

Brak przerw to zła droga

W momencie, gdy bywamy zbyt zajęci, nie robimy sobie żadnych przerw. Nie jest to niczym zadziwiającym – mnóstwo zadań do wykonania, ograniczony czas i konieczność zakończenia swojej pracy o konkretnej godzinie sprawia, że każda przerwa to tracenie cennych minut. Jednakże warto wiedzieć, że nawet kilka chwil na oderwanie się od pracy pomaga w bardziej dokładnym wykonywaniu zadań, a także zdecydowanie szybszym. Jest to lepszy sposób niż siedzenie nad jakimś konkretnym obowiązkiem bez żadnej przerwy. Zrobienie sobie kilku krótkich przerw to istne remedium na produktywność, dlatego nie warto ich omijać. Nawet, jeśli pozornie nie ma się na nie czasu.

przerwa w pracy, brak przerw w pracy, jak wykorzystać przerwę, pomysły na przerwę, korzyści przerwy w pracy
fot. pexels.com

Przerwa w pracy jest niezwykle istotna. Pozwala na to, by się zrelaksować, złapać oddech i zebrać siły na kolejne zadania. Nikt nie jest w stanie pracować cały czas w takim samym skupieniu. Najbardziej efektywne są przerwy kilkunastominutowe, po około 90 minutach pracy. Jednak istnieją różne teorie, które warto przetestować i znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Przerwy w pracy reguluje także kodeks pracy, który warto znać.

Jak powinna wyglądać przerwa?

Często niestety, nawet jeśli robimy sobie przerwy, to nie wykorzystujemy ich dobrze. Na przykład, odrywając się na kilka chwil od komputera z reguły przenosimy się na nieco mniejszy ekran, czyli telefon. Przeglądanie zdjęć lub wiadomości to nie jest dobry sposób na spędzenie przerwy. Lepiej przejść się, głęboko pooddychać lub się porozciągać. Ważne jest, aby robić coś innego, niż praca, którą się wykonuje. Jeśli siedzimy przed komputerem, to nie warto dalej męczyć oczu innym ekranem. Zdecydowanie lepiej zadziała krótki spacer.

Jednym z pomysłów na spędzenie przerwy jest odetchnięcie świeżym powietrzem i nieco aktywności. Warto na przykład przejść się na zewnątrz, a jeśli pracuje się w domu, to na przykład zrobić krótką wycieczkę rowerem. Jeśli pogoda nie jest zbyt fortunna, to można także się porozciągać, zrobić przysiady lub pobiegać po schodach. Ruch dodaje zastrzyku energii i sprawia, że inaczej podchodzimy do kolejnych zadań.

przerwa w pracy, brak przerw w pracy, jak wykorzystać przerwę, pomysły na przerwę, korzyści przerwy w pracy
fot. pexels.com

Kolejnym pomysłem, szczególnie, jeśli pracuje się w biurze, jest przerwa towarzyska. Z pewnością spędzenie kilkunastu minut z ludźmi z pracy na luźnych rozmowach poprawia humor. Można spotkać się z nimi na kawie w biurowej kuchni lub na krótkim spacerze. Wówczas połączymy dwie aktywności jednocześnie. Jeśli niespecjalnie dogadujesz się z ludźmi z pracy, to zawsze możesz wyjść na kawę do pobliskiej kawiarni i spotkać się na chwilę ze znajomym. Z pewnością poprawi to nastrój.

Jak jeszcze można wykorzystać przerwę?

Przerwa może także dotyczyć zjedzenia posiłku. Nie warto jeść obiadu przy biurku, w pośpiechu, między jednym mailem a drugim. Nie jest to ani przyjemne, ani zdrowe. Przerwę na obiad należy zrobić sobie bez pośpiechu, w kuchni lub pobliskiej restauracji. Najlepiej oczywiście w towarzystwie. 

Innym pomysłem jest także medytacja. Jest to świetny sposób na odprężenie się i wyciszenie. Oczywiście, jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, z pomocą mogą przyjść różne ciekawe aplikacje. Wprowadzą Cię w odpowiedni stan medytacji i pozwolą na lepsze poznanie siebie. Po jakimś czasie z nowicjusza staniesz się z pewnością medytacyjnym guru. Być może nie będzie to doskonałe rozwiązanie dla Ciebie, szczególnie w głośnym biurze, jednak warto spróbować tego sposobu na odprężenie.

Warto także spróbować przerwy muzycznej. Muzyka, jak wiadomo, działa bardzo dobroczynnie na nasz nastrój, samopoczucie oraz produktywność. Z pewnością pomaga także w relaksie. Dobrze jest znaleźć zaciszne miejsce i posłuchać chwilę ulubionych utworów. Pomoże to w nabraniu energii do kolejnych obowiązków i zrelaksowanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here