Pracując w domu można często mieć problem ze skupieniem się. W końcu tyle rzeczy może nas rozpraszać. Nie pomaga też brak konkretnego nadzoru nad naszymi zadaniami. Problemem może być także poranne wstawanie i siedzenie cały dzień w piżamie. Jeśli praca zdalna we własnym domu często Ci nie służy, a raczej męczy, to być może dobrym rozwiązaniem będzie wynajem biura coworkingowego? Warto poznać wady i zalety tego sposobu na pracę.

Biuro coworkingowe, czyli co?

Pomysł na coworking przywędrował do Polski z USA i jest odpowiedzią na obecnie panujące trendy na rynku. Pozwala na zdefiniowanie na nowo miejsca do wykonywania obowiazków, proponując jednocześnie dodatkowe usługi.

W takich biurach można najczęściej spotkać przedstawicieli wolnych zawodów i freelancerów. Są to przede wszystkim copywriterze, graficy, programiści i tłumacze. Jest to świetna alternatywa dla pracy w domu, a w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Coworking przede wszystkim oferuje możliwość wynajęcia biurka do pracy. Odbywa się to na godziny i jest to rozwiązanie tanie, nowoczesne i wygodne. 

Biura coworkingowe proponują wiele różnych możliwości dla osób, które pracują w domu i potrzebują czasem skorzystać z innego pomieszczenia, na przykład w celu przeprowadzenia ważnej rozmowy biznesowej lub zrobienia projektu. Zazwyczaj płaci się w takich biurach z realnie przepracowany czas lub można wykupić abonament. 

Zalety coworkingu

Coworking to przede wszystkim sposób na wyjście z domu i współpracy z innymi ludźmi. Praca freelancera wymaga jedynie dostępu do Internetu – można ją wykonywać tak naprawdę z każdego zakątka świata. Jednak po pewnym czasie pracy w domowym zaciszu wielu osobom zaczyna brakować kontaktu z innymi ludźmi. Często można także odkryć, że zdecydowanie trudniej jest skoncentrować się na wykonywanej pracy we własnym domu. Pojawia się w nim wiele pokus, które próbują skutecznie odwrócić uwagę od wykonywanej pracy. Spokoju nie dają dzieci lub zwierzęta. Z tego powodu obowiązki, które normalnie moglibyśmy wykonać w kilka godzin, robimy nawet i w kilka dni. Pracując w biurze można poświęcić całą swoją uwagę obowiązkom.

biuro coworkingowe, coworking, praca w biurze, praca w domu, praca zdalna, praca poza domem, wynajem biura, wynajem biurka
fot. pexels.com

Istotną zaletą jest także współpraca – pracując w biurze coworkingowym można spotkać wiele osób z tej samej branży. Dzięki temu łatwiej jest na przykład zdobyć nowe zlecenie, ale też często i pracę. Różnorodność osób z wielu zawodów pozwala także na wspólne stworzenie ciekawego projektu.

Coworking to także zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż wynajęcie własnego biura. Ceny mogą przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście nie jest to problem dla dużych firm lub korporacji, jednak mali przedsiębiorcy mogą odczuć koszty wynajęcia biura bardzo dotkliwie.

Decydując się na wynajem biura na godziny można zaoszczędzić sporo pieniędzy i jednocześnie zaplanować sobie ile godzin i w jakie dni będzie się z niego korzystać. Ma się także gwarancję stałej opłaty, w którą wliczone będzie wszystko to, co jest niezbędne do pracy. Nie tylko biurko, fotel, czy Internet, ale także urządzenia biurowe i wszelkie inne media i usługi. Można wówczas korzystać na przykład z sali konferencyjnej lub usługi wirtualnego biura. Polega to na udostępnieniu biura coworkingowego do rejestracji działalności gospodarczej.

Kolejną zaletą jest też elastyczność oraz niezależność. Grafik ustala się samodzielnie, do swoich indywidualnych potrzeb. Daje to z pewnością więcej swobody, niż tradycyjne biuro. 

Wady biura coworkingowego

Biuro coworkingowe posiada oczywiście mnóstwo zalet, jednak każde rozwiązanie ma także swoje minusy. W tym wypadku nie jest inaczej. Problematyczny może być na przykład dostęp do tego typu usługi. Rozwija się ona w większych miastach, jednak problem może pojawić się małych miejscowościach. 

biuro coworkingowe, coworking, praca w biurze, praca w domu, praca zdalna, praca poza domem, wynajem biura, wynajem biurka
fot. pexels.com

Dochodzą także dodatkowe opłaty, które oczywiście nie są tak duże, jak w przypadku tradycyjnego biura, jednak zawsze jest to generowanie kosztów – w przeciwieństwie do pracy w domu. Oczywiście minusem jest także dyskomfort posiadania niewielkiej powierzchni użytkowej – każdemu przedsiębiorcy zapewnione jest jedynie niewielkie biurko.

Problemem dla niektórych osób może stać się także przebywanie w otwartej przestrzeni, w której nie każdy pamięta o zasadach współpracy. Może się okazać, że irytujące stanie się głośne zachowanie lub grająca z radia muzyka. Skutecznie obniża to skoncentrowanie się na swoich obowiązkach. 

Coworking to bardzo ciekawa alternatywa dla pracy w tradycyjnym lub domowym biurze. Warto przed podjęciem decyzji rozpatrzyć wszystkie za i przeciw. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here