Pracując w jednej firmie przez dłuższy czas, zaczyna się z pewnością pojawiać w Tobie pytanie, czy może to jest już czas na poszukiwanie nowych wyzwań. Niekiedy odrzucasz swoje wątpliwości, stwierdzając, że aktualnie jest dobrze tak, jak jest. Jednak pojawiają się takie sytuacje, gdy ma się swojego miejsca w pracy naprawdę dosyć. Czy właśnie wtedy jest dobry moment na jego zmianę? Sprawdź, jakie symptomy wskazują na to, że to czas na nową pracę.
Niespełnione oczekiwania
Pracując w danej firmie z pewnością liczy się nie tylko na spełnianie podstawowych potrzeb, takich jak pensja, ale także na większe zainteresowanie ze strony swoich przełożonych. Miejsce pracy powinno gwarantować pracownikowi możliwość rozwoju zawodowego, zdobywania nowych umiejętności i kompetencji. Dobra firma to taka, która oferuje także realny awans po spełnieniu określonych warunków. Miejsce, które Cię zatrudnia, nie interesuje się pomocą w spełnianiu Twoich celów zawodowych i nie wspiera planu Twojego rozwoju? Zdecydowanie nie jest to przedsiebiorstwo, w którym warto zagrzać miejsca na dłużej.
Rozpoczynając pracę w nowym miejscu z pewnością poznawałeś nowe rzeczy i uczyłeś się interesujących dla siebie rzeczy. Jednak jak wiadomo, stagnacja nie jest rzeczą pożądaną przez wiele osób. Brak wyzwań sprawia, że popada się w marazm i traci się ochotę na rozwój. Jeżeli oprócz zadań nie zmienia się także Twoja pozycja zawodowa i pensja to dodatkowo jest sygnał, że powinieneś coś zmienić.
Kiepska atmosfera w firmie
Kolejnym znakiem, aby zrezygnować z pracy w dotychczasowym miejscu, jest z pewnością sama atmosfera, jaka panuje w biurze lub zespole. Szczególnie, jeśli nie lubisz swojego przełożonego, bo nie daje Ci wsparcia, nie ma dla Ciebie czasu lub nie interesuje się Twoimi ambicjami. Może to być także bardzo niesprawiedliwy szef, który mimo Twoich starań traktuje Cię gorzej niż pozostałych pracowników. Warto wówczas podjąć decyzję o przejściu do innej organizacji. Albo czekać, aż przełożony to zrobi – jednak zdecydowanie lepiej mieć pełną kontrolę nad swoim życiem i podejmować dobre dla siebie decyzje samodzielnie.
Oznaką, że to czas na zmianę pracy, jest także rozmijanie się wartości Twoich oraz przedsiębiorstwa, w którym pracujesz. Może chodzić o etykę lub odpowiedzialność społeczną. Jeśli różnice są tutaj bardzo widoczne, to mało prawdopodobne, że zaczniesz się dobrze czuć w tej firmie. Może to być na dłuższą metę bardzo męczące.
W każdej firmie na pierwszym miejscu powinni stać pracownicy. Jeżeli w przypadku wolnych wakatów, Twoje szefostwo nie bierze pod uwagę osób, które pracują już w firmie, tylko stawia na osoby z zewnątrz, to istnieje bardzo duża szansa, że nie doczekasz się awansu. Rozwój zawodowy wówczas jest mocno ograniczony. Nie otrzymujesz żadnych podwyżek, Twoje pomysły są zbywane machnięciem ręki? Wygląda na to, że jesteś niedoceniany w firmie – nie wróży to dobrze na Twoją przyszłość w tym miejscu.
Niskie zarobki i ciągły stres
Jest to główny powód do zmiany pracy dla wielu osób, które mają ambicje, aby zarabiać więcej. Łatwo sprawdzić, czy w branży, w której jesteś specjalistą, Twoje zarobki stanowią chociażby średni poziom. Jeżeli jednak jest to poniżej przeciętnej lub bliżej minimalnej pensji, to zdecydowanie nie powinieneś się dłużej zastanawiać nad znalezieniem lepiej płatnego zajęcia.
Praca nie powinna być także miejscem ciągłego stresu. Jeżeli już w niedzielę wieczorem boli Cię brzuch i obniża Ci się nastrój, bo w poniedziałek musisz iść znowu do pracy, to bardzo zły znak. Weekend, podczas którego czujesz ulgę, szybko się zawsze kończy. Powinien stanowić podstawę do zastanowienia się, czy aby na pewno chcesz w ten sposób funkcjonować? Dla własnego zdrowia zacznij szukać nowego miejsca pracy.
Ostatnim powodem, dla którego dobrze jest jak najszybciej zmienić pracodawcę, jest oczywiście kiepska sytuacja firmy. Jeśli budżety są zmniejszane, premie zamrażane i ubywa pracowników, to znak, że prawdopodobnie przedsiębiorstwo może mieć poważne kłopoty. Co gorsza, nie wiadomo, czy z nich wyjdzie. W takiej firmie zdecydowanie lepiej nie zostawać dłużej, niż to konieczne – chyba że chce się z lojalności pójść na dno razem z pracodawcą.