Język angielski to najczęściej spotykany sposób komunikacji w wielu firmach i korporacjach. Jeśli chcesz porozumieć się z kimś z działu, który ma swoją siedzibę zagranicą, to niezbędna jest Ci znajomość języka angielskiego. Warto jednak także brać pod uwagę język biznesowy, czyli bardziej specjalistyczny. Jest on niezbędny, aby swobodnie wykonywać swoją pracę w profesjonalny sposób.
Spis Treści
Czy angielski biznesowy jest potrzebny?
Wiele firm stawia na rynek międzynarodowy i kontakt z zagranicznymi partnerami. Pracując w takiej korporacji posługiwanie się językiem angielskim jest codziennością. Umiejętność ta jest szczególnie istotna w branży logistycznej, budowlanej i technicznej. Jeśli chcesz czuć się pewny siebie i nie stresować się każdym mailem w obcym języku to z pewnością musisz zapoznać się ze słownictwem biznesowym lub specjalistycznym.
Oczywiście, wiele osób powszechnie używa translatora Google to przetłumaczenia trudniejszych wyrażeń. To dobry sposób przy posiłkowaniu się tym narzędziem w trakcie pisania lub tłumaczenia maili od współpracowników. Szczególnie, że cały czas się rozwija i coraz lepiej jest w stanie przetłumaczyć wszelkie trudniejsze kwestie.
Jednak translator nie pomoże podczas konferencji, spotkania służbowego lub chociażby rozmowy telefonicznej. Ciężko wyobrazić sobie biznesowe rozmowy w trakcie których ktoś szuka tłumaczenia zdań, jakie padły. Jeśli zatem nie chcesz w panice odwoływać wszystkie spotkania, w których trzeba mówić po angielsku, skup się na rozwoju słownictwa biznesowego.
Jak zacząć naukę Business English?
Kluczowym elementem przed przystąpieniem do nauki niemalże każdego nowego zagadnienia, a szczególnie takiego, jakim jest szlifowanie języka, jest oczywiście określenie celu. Często zaczynając swoją przygodę jest się pełnym energii i ma się dużo motywacji. Jednak jeśli zapomnisz określić, co tak naprawdę chcesz osiągnąć, to Twoje samozaparcie po pewnym czasie się rozmyje.
Biznesowy angielski nie będzie taki sam dla każdego. Wiąże się to chociażby z różnorodnością branż i firm – każdy ma inne potrzeby i dlatego ważne, żeby określić, czego dokładnie potrzebuje się w pracy, aby swobodnie władać językiem angielskim.
Bez określenia celu nie można także stworzyć efektywnego planu nauki. Działa się na oślep, ucząc się trochę gramatyki i trochę słownictwa. Odpowiadając na pytanie o cel, najlepiej odpowiedzieć sobie w jednym zdaniu. Nie powinno ono oczywiście brzmieć “chcę nauczyć się języka biznesowego”. Lepsze zdecydowanie będzie posługiwanie się wyrażeniami typu “chcę przyswoić słownictwo związane z księgowością” albo “chcę wiedzieć, jak poprowadzić prezentację w języku angielskim”.
Kolejną kwestią, niezbędną, by zacząć uczyć się języka biznesowego, jest określenie, w jaki sposób będzie się sprawdzało postępy językowe. Wtedy można łatwo ustalić, czy zmierza się w odpowiednim kierunku. Dobrze jest odpowiedzieć sobie także na pytanie, co powoduje, że chcesz osiągnąć taki cel? Czemu jest to tak istotne? To przypomni Ci, że nie uczysz się angielskiego biznesowego tylko dla samej sztuki. Może chodzi o spełnianie marzeń? Spełnienie zawodowe? A może awans?
Na sam koniec dobrze jest się zastanowić nad potrzebnymi materiałami do osiągnięcia celu. Czy to będą strony internetowe, kurs lub prywatny nauczyciel – warto sobie ustalić to na samym początku, tak samo jak datę realizacji swojego celu.
W jaki sposób się uczyć, aby było to efektywne?
Po opracowaniu odpowiedniego planu, warto zacząć planować naukę języka angielskiego. Nie jest niczym dziwnym, że efektywna nauka to taka, która jest systematyczna. Lepiej uczyć się codziennie, ale krótko, niż raz w tygodniu po dwie godziny. Krótkie sesje sprawią, że kontakt z językiem można utrzymywać cały czas i nie traci się motywacji do działania. Łatwiej też wtedy wejdzie w nawyk codzienna nauka.
W przypadku angielskiego biznesowego, aby umiejętnie rozwijać swoje słownictwo, warto czytać artykuły branżowe. Jest ich w Internecie cała masa – od nowości w marketingu, po specjalistyczne słownictwo prawnicze. Można także skupić się na czytaniu wiadomości w języku angielskim – szczególnie tych związanych z biznesem.
Ciekawym pomysłem jest także słuchanie podcastów biznesowych – można to robić w dowolnym miejscu i czasie. Łatwo także połączyć to z innymi czynnościami, na przykład spacerami lub sprzątaniem. Dodatkowo, oprócz poznawania słownictwa biznesowego, można także poćwiczyć umiejętność rozumienia ze słuchu.
Oczywiście samo czytanie lub oglądanie nie wystarczy do tego, aby poprawić swoje umiejętności w komunikacji biznesowej po angielsku. Należy jeszcze skupić się na nauce słownictwa związanego z branżą, w której się pracuje. Warto uczyć się nowych słówek w kontekście i zwracać uwagę na idiomy, a także popularne zwroty, wykorzystywane na co dzień podczas spotkań biznesowych. Dzięki temu szybko zaczniesz używać angielskiego w swoim środowisku pracy.