Idealną sytuacją dla każdego pracodawcy są podwładni, którzy spędzając czas w biurze, skupiają się głównie na swoich obowiązkach, robiąc sobie jedynie krótkie, potrzebne przerwy. Oczywiście wcale to tak nie wygląda. Sporo czasu pracownicy tracą na pogaduszkach z innymi członkami zespołu, przeglądają social media lub próbują zmotywować się do wykonywania zleconych zadań. Jeśli chcesz, by Twoi pracownicy zwiększyli swoją wydajność, ale nie stwierdzili, że jesteś surowym szefem, to sprawdź poniższe sposoby.
Oceń ponownie swój sposób zarządzania.
Chcesz być idealnym managerem? Z pewnością musisz skupić się na wielu obszarach swojej pracy, aby pogodzić ze sobą osiąganie określonych celów, ale także skupić się na potrzebach pracowników. Warto postawić na kilka sprawdzonych sposobów, aby poprawić wydajność swoich podwładnych bez tracenia w ich oczach.
Przede wszystkim dopasowanie pracowników do właściwych zadań pomaga na zwiększenie produktywności. W końcu ktoś nieśmiały nie będzie nadawać się do obowiązków związanych ze sprzedażą. Warto uczciwie ocenić, czy zlecane zadania są zgodne z umiejętnościami oraz stylem życia danego pracownika. Zwróć uwagę na dobre i słabsze strony każdego.
Następnie warto przyjrzeć się sposobowi swojego zarządzania zespołem. Nie zawsze bywa tak, że za brak efektywności można wskazać palcem na podwładnych. Niekiedy managerowie nie zdają sobie sprawy, jak ich przywództwo wpływa na wydajność. Niektórzy po prostu delegują zadania i uważają, że wszystko się ułoży. Jednak bez konkretnych sposobów komunikacji pracownicy mogą nie dostrzec wszystkich wymagań oraz oczekiwań.
Warto także przyjrzeć się własnym działaniom w związku z realizacją zadań. W momencie, gdy najpierw krytykujesz, to nie możesz się dziwić, że nie widzisz zbyt dużego zaangażowania. Efektywna komunikacja sprawia, że zespół zdecydowanie lepiej pracuje.
Pomoc ekspertów
Niekiedy w celu wykonania konkretnej usługi firma może współpracować z osobami z zewnątrz. Przedsiębiorstwa zlecają na przykład obsługę działu klienta lub kont w Internecie, dzięki temu oszczędzając środki finansowe i dają konsumentom wysokiej jakości pomoc ze wszystkimi wątpliwościami. Oczywiście możesz zrobić to samo, szczególnie, gdy nieistotne zadania, które można zlecić komuś innemu, wykonują żmudnie Twoi pracownicy, tracąc na nich bez sensu czas. Może to powodować wypalenie zawodowe i generalnie brak motywacji do dalszej pracy.
Oddając niektóre zadania firmom zewnętrznym można pozwolić swojemu zespołowi na skoncentrowanie się na istotnych projektach.
Motywuj!
Oczywiście, że większość osób pracuje i ma motywację do obowiązków z uwagi na swoją pensję. Jednak w obecnych czasach nie jest to wszystko. Można zarabiać dobre pieniądze, a jednak nie spełniać swoich aspiracji i przez to być mniej produktywnym. Warto zatem dbać o motywację swoich podwładnych. Będzie to niezbędne, jeśli chcesz, by osiągali wysokie wyniki i spełniali cele.
Warto na przykład stworzyć program motywacyjny, w którym znajdą się zachęcające opcje dla każdego. Warto zrobić małe badanie, które wskaże, jakie motywacje najlepiej zadziałają na pracowników. Następnie wymyśl plan, który uwzględni wszystkie te potrzeby.
Z pewnością na jedną osobę najbardziej będą działały dodatkowe premie za wykonanie konkretnego zadania. Jednak znajdą się i tacy pracownicy, dla których najważniejsze jest zostanie na przykład pracownikiem miesiąca. Warto wówczas określić cele, jakie trzeba osiągnąć, aby nim zostać. Dzięki temu produktywność wzrośnie, a podwładni będą mieć szansę, by się wykazać.
Realne podejście
Pracownicy z pewnością są świadomi, jakie oczekiwania pojawiają się na danym stanowisku. Jeśli jednak masz zamiar tworzyć nowe cele, to warto zastanowić się nad tym, czy będą one realne do wykonania. Dobrze jest nie tylko zlecić nowe zadania, ale także upewnić się, że cel zostanie osiągnięty. Nie można oczekiwać przy tym natychmiastowych rezultatów – warto być cierpliwym wobec swojego zespołu, a z pewnością osiągnięcie wszyscy wydajność na odpowiednim poziomie.