Bardzo często słyszy się obecnie, że humanista to osoba, która ma bardzo małą szansę na znalezienie dobrej pracy i utrzymanie się na rynku. Istnieje wiele krzywdzących stereotypów na temat tego typu osób. Warto sprawdzić, czy ta dziedzina w jakiś sposób ewoluowała na przestrzeni ostatnich lat i co teraz oznacza bycie humanistą.

Kim jest humanista?

Humanista jest specjalistą w zakresie nauk humanistycznych, czyli takich jak filozofia, psychologia, socjologia, prawo, filologia lub historia sztuki, u których przedmiotem jest człowiek oraz jego twórczość. Różnią się one od nauk ścisłych tym, że nie da się ich ująć w sposób matematyczny.

Jednak warto zwrócić uwagę na to, że obecnie wiele nauk humanistycznych zaczyna się matematyzować. Dobrym przykładem jest przykład statystyki w socjologii. Warto także wiedzieć, że osoba, która jest humanistą, jest często bardzo wszechstronna. Warto więc do różnych opinii oraz stereotypów podchodzić zawsze ze sporym dystansem.

humanista na rynku pracy, humaniści, rynek pracy a humaniści, czy warto być humanistą, praca dla humanisty
fot. pexels.com

Humanistów przede wszystkim wyróżniają doskonale rozwinięte kompetencje miękkie, które dzisiaj w zespołach są bardzo pożądane. Z reguły takie osoby są otwarte na innych ludzi, a przy tym też komunikatywne. Posiadają łatwość w formowaniu swoich myśli. Wspólną cechą humanistów jest także umiejętność radzeia sobie w pracy w grupie. Takie osoby dbają też bardzo intensywnie o swój rozwój osobisty. Nie zamykają się na jedną dziedzinę i coraz częściej posiadają także umiejętności techniczne i analityczne. Humaniści także często znają języki obce. Z pewnością to jest to bardzo duży plus na obecnym rynku pracy.

Humanista na rynku pracy

Wbrew powszechnym stereotypom humaniści bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Właściwie w dużej mierze to od nich zależy, w jaki sposób pokierują swoim losem, a także swoją karierą. Pracodawcy doceniają zaangażowanie i kreatywność humanistów – bardzo chętnie zatrudniają takie osoby do swoich zespołów. Po studiach humanistycznych oczywiście można pracować na przykład jako nauczyciel w szkole lub w innych tego typu miejscach, jednak zarobki nie będą powalające. Warto wiedzieć, że na rynku pracy jest wiele stanowisk, w których kompetencje humanisty bardzo dobrze się sprawdzają, a zarobki będą znacznie wyższe.

Zdobywane doświadczenie oraz wiedza, poprzez wykonywane projekty sprawiąją, że humaniści nie będą mieć problemów ze znalezieniem dobrej pracy, i jednocześnie opłacalnej.

Lista zawodów dla humanistów jest bardzo długa. Odnajdą się oni świetnie na stanowiskach marketingowych, pr-owych, kreatywnych. Na nich właśnie będą mogli wykorzystać swoje umiejętności oraz świetne pomysły. Lekkość w mowie oraz w piśmie doskonale sprawdzi się także w dziennikarstwie, mediach oraz obsłudze klienta. Humaniści również idealnie nadają się do zawodów związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Wśród propozycji zawodów dla humanistów można znaleźć na przykład lektorów języków obcych. Po skończonej filologii można zatrudnić się w szkołach językowych lub prowadzić własną działalność. Ciekawym pomysłem jest także podjęcie pracy jako copywriter. Praca ta polega na przygotowywaniu różnego rodzaju tekstów: opisów produktu, artykułów, mailingów. Bardzo istotne są w niej poprawność językowa, interpunkcja oraz kreatywność.

humanista na rynku pracy, humaniści, rynek pracy a humaniści, czy warto być humanistą, praca dla humanisty
fot. pexels.com

Inną jeszcze propozycję zawodu jest dziennikarz. Tutaj można pracować na przykład w redakcji prasowej lub internetowych, a także w rozgłośniach radiowych. Bardzo istotny jest warsztat pisarski, ale także umiejętność komunikowania się. Warto także zwrócić uwagę na pracę związaną z social media. Wówczas można zadbać o wartość wizerunkową pracodawcy i trzymać pieczę nad strategią komunikacyjną firmy. Z pewnością humaniści bardzo dobrze się w tym sprawdzą.

Jak widać będąc humanista nie zamyka się przed Tobą żadna możliwość rozwoju, a także dobrego stanowiska na rynku pracy. Wystarczy jedynie wyeksponować swoje ważne umiejętności oraz cechy, a z pewnością doskonała praca znajdzie się bez problemu. Nie trzeba się przebranżawiać, aby osiągnąć sukces!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here