Założenie własnej firmy to z reguły duży koszt, a co za tym idzie także ryzyko. Trzeba zainwestować w towary lub sprzęt, a także wszelkie podatki i opłaty na rzecz państwa. Z powodu zbyt małego budżetu wiele osób nie decyduje się na własną działalność. Idealnym rozwiązaniem byłoby z pewnością prowadzenie działalności bez ryzyka i oczywiście kosztów. W pewnym stopniu jest to możliwe – wystarczy sprawdź dropshipping. 

Dropshipping bez działalności

Ten model biznesowy to świetny sposób na prowadzenie sprzedaży w Internecie bez konieczności posiadania magazynu ani towaru. To znacznie obniża próg wejścia do branży e-commerce. W przypadku zakładania swojego sklepu internetowego w klasyczny sposób należy najpierw przeznaczyć na ten cel dużo gotówki – na sam asortyment oraz miejsce jego przechowywania. Wiele osób boi się takiego ryzyka i nie do końca może sobie na to pozwolić. Dropshipping to idealne wyjście z tej sytuacji. Pozostaje jednak jedna jeszcze kwestia, która może zasiać pewne wątpliwości – a mianowicie działalność gospodarcza. 

Wiąże się ona z pewnymi formalnościami i kosztami, których można uniknąć. Tutaj warto wiedzieć o ustawie, która została w tym celu stworzona. Od 2018 roku wprowadzono nierejestrowaną działalność gospodarczą. Pomysł ten powstał, aby zachęcić szersze grono osób do otwierania własnych przedsiębiorstw. Dzięki temu można swobodnie sprawdzić swój pomysł bez zakładania firmy. Omija się w ten sposób i koszty i biurokrację.

działalność nierejestrowana, dropshipping, sklep internetowy, sklep bez działalności, prowadzenie działalności a dropshipping
fot. pexels.com

Pod nierejestrowaną działalność gospodarczą podlegają wszelkie działania sprzedażowe oraz usługowe, które nie wymagają wszelkich pozwoleń, koncesji i licencji. Nie ma konieczności tutaj odprowadzania składek ZUS ani rejestrowania działalności w CEIDG. Dzięki temu można sprzedawać produkty przez Internet – stworzyć sklep z własną nazwą, marką i innymi niezbędnymi kwestiami. Oczywiście można także prowadzić działania marketingowe i promocyjne na rzecz naszej działalności.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Oczywiście nierejestrowana działalność ma pewne warunki. Nie można prowadzić w ten sposób sprzedaży na nieograniczoną skalę. Jednym z obostrzeń jest oczywiście wysokość przychodu. W żadnym miesiącu nie powinna ona przekroczyć połowy płacy minimalnej, czyli na rok 2020, w którym najmniejsza pensja wynosiła 2600 brutto, zarobki nie powinny przekroczyć 1300 zł. Nie można także prowadzić działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat.

W związku z tym, że nie figuruje się jako przedsiębiorca, nie trzeba płacić podatku VAT. Jeśli klienci będą żądać dowodu zakupu, wówczas powinno się go wystawić. Nie będzie na nim żadnych danych firmowych, jednak powinny znaleźć się na nim wówczas dane osobowe sprzedawcy.

Po przekroczeniu wspomnianej kwoty 1300 zł konieczne jest zarejestrowanie działalności. Nie trzeba zamykać swojego sklepu – w końcu będzie to stało w sprzeczności z rozwijaniem swojego biznesu. Są tutaj na szczęście przewidziane pewne udogodnienia. Przez pierwsze 6 miesięcy swojej działalności obowiązuje ulga na start, czyli opłacanie jedynie składki zdrowotnej. Później należy opłacać “mały ZUS”, co znacznie obniża początkowe koszty prowadzenia swojej działalności.

W jaki sposób można jeszcze obniżyć koszty prowadzenia sklepu?

Istnieją jeszcze dodatkowe sposoby na to, aby jak najmniej płacić za początkowe prowadzenie swojego sklepu internetowego. Dotyczy to na przykład strony internetowej. Można ją wykonać bez żadnych kosztów, nawet jeżeli nie jest się specjalistą we front-endzie. Wystarczy skorzystać ze specjalnych platform, które umożliwiają integrację z hurtowniami i zapewniają między innymi pomoc w działaniach marketingowych, czy podpięcie bloga

działalność nierejestrowana, dropshipping, sklep internetowy, sklep bez działalności, prowadzenie działalności a dropshipping
fot. pexels.com

W przypadku marketingu warto na samym początku prowadzić go samemu. Wystarczy poznać podstawy pozycjonowania, SEO i copywritingu, aby tworzyć własne treści. Reklamować z powodzeniem można się na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, czy Instagram. Są to narzędzia, na które nie trzeba wydawać ani złotówki, a przynoszą z pewnością wiele korzyści. Wystarczy tylko poświęcić na nie odpowiednią ilość czasu. Następnie, jeśli sklep się rozrośnie, można te wszystkie działania zlecić profesjonalnej firmie lub freelancerom.

Działalność nierejestrowana to najlepszy sposób na sprawdzenie swojego pomysłu lub otwarcie sklepu internetowego. Upraszcza to rozpoczęcie całkiem nowej ścieżki kariery, bez żadnych kosztów i biurokracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here