W obecnych czasach wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, jak zmotywować swoich pracowników i sprawić, żeby pracowali w pracy, a prywatne sprawy załatwiali po wypełnianiu swoich obowiązków. Jeżeli ma się świadomość, że praca to drugi dom dla swoich podwładnych, a jednocześnie miejsce, gdzie obowiązki zawodowe muszą być wykonywane z dużą odpowiedzialnością i efektywnością, to ciężko znaleźć złoty środek, który zadowoli wszystkich. Warto znaleźć rozwiązanie, które zapewni Twoim pracownikom work-life balance.

Jak wygląda dzień z perspektywy pracownika?

Średnio pracownicy spędzają 9 godzin dziennie w biurze i około dwóch godzin na dojazdach do firmy i do domu. Przez to pozostaje niewiele czasu na życie osobiste. Pracownik nie ma czasu zająć się prywatnymi sprawami, na przykład wizytą w urzędzie czy na poczcie. Te miejsca są z reguły otwarte w godzinach pracy. Czasem nawet ciężko jest wykonywać czynności codzienne, takie jak zakupy, relaks lub wizyta na siłowni. Bardzo często zatem pracownicy starają się załatwiać swoje prywatne sprawy w godzinach pracy.

Z pewnością nieobca jest Ci sytuacja, kiedy pracownicy przychodzą do pracy 15 minut później, ponieważ muszą zahaczyć o pewne ważne dla nich miejsce. Często też wychodzą z pracy wcześniej. Niekiedy zdarza się również, że w trakcie samej pracy potrzebują wyjść do lekarza lub do urzędu. Oprócz tego dużo pracowników spędza swoje godziny pracy na sprawdzaniu różnych sklepów online lub śledzeniu aukcji internetowych i wykorzystywania kuriera firmowego do prywatnych celów.

Przez to pracownicy tracą dziennie bardzo dużo czasu na rzeczy, które nie wiążą się z ich obowiązkami. Traci na tym oczywiście pracodawcą. Co zatem powinno się zrobić, aby sprawić, że zaangażuje się pracownika na 100% w godzinach swojej pracy? Powinien też przy tym czuć, że dla pracodawcy ważne jest jego samopoczucie oraz równowaga w życiu?

Work-life balance na porządku dziennym

work life balance, równowaga między pracą a życiem, równowana w pracy, praca zawodowa, jak pomóc pracownikowi, pomoc pracodawcy w work life balance
fot. pexels.com

Wielu pracodawców obawia się marnotrawienia czasu przez swoich pracowników. Przez to zaczyna stosować bardzo restrykcyjne podejście do przestrzegania godzin przyjścia i wyjścia z pracy. Pojawia się tutaj także kontrola przerwy na lunch, aby nie trwała dłużej niż przewiduje to kodeks pracy.  Pracodawcy decydują się także na blokowanie dostępu do określonych stron. Takie podejście do pracowników może zadziałać wręcz odwrotnie, niż życzyłby sobie tego właściciel firmy. Lepiej podarować pracownikom nieco wolności i umożliwić im samodzielne zarządzanie swoim czasem. Może to przynieść więcej korzyści.

Krótkie pauzy w trakcie pracy, na przykład by sprawdzić portale społecznościowe lub porozmawiać z kolegami, sprawiają że pracownik jest bardziej zrelaksowany i efektywny. Jednak w ten sposób nie uda się pomóc pracownikowi w osiągnięciu równowagi pomiędzy odpoczynkiem, a pracą. Oczywiście pracodawcy starają się zapewnić swoim pracownikom na przykład różne premie, bonusy, stosują benefity, takie jak bilety do kina lub karty dostępu do obiektów sportowych. Jednakże co w momencie, kiedy pracownik tak naprawdę nie ma czasu na wykorzystywanie tego wszystkiego w swoim życiu?

Jak pomóc pracownikowi?

Ciekawym rozwiązaniem, które często stosuje się w zachodnich korporacjach, jest zmiana sposobu myślenia dotycząca spraw osobistych pracownika. Przedsiębiorstwa i korporacje zatrudniają specjalną osobę, która jest do dyspozycji pracowników. Może załatwić ważne sprawy na mieście, odebrać bilety do teatru lub samochód. Jest to ciekawe rozwiązanie, jednak nieumiejętnie wdrożone, nie sprawdzi się. Jest to spowodowane tym, że pracownicy nie do końca wiedzą, na jakich zasadach można wykorzystywać tego typu asystenta. Ponadto jest to dosyć kosztowne rozwiązanie.

Zdecydowanie lepszym pomysłem jest  bezpośrednia pomoc swoim pracownikom. Na przykład powstają obecnie przedszkola pracownicze, które pomagają osobom posiadającym małe dzieci. Ciekawym sposobem na work-life-balance jest także home office. Pozwalając pracownikom przez kilka dni w tygodniu pracować w zaciszu własnego domu, można sprawić, że załatwią wiele pilnych spraw, a pracę wykonają na przykład wieczorem. Niektóre firmy proponują także uczestnictwo w kursach językowych. Są opłacane przez pracodawcę i odbywają się w siedzibie firmy w godzinach pracy.

work life balance, równowaga między pracą a życiem, równowana w pracy, praca zawodowa, jak pomóc pracownikowi, pomoc pracodawcy w work life balance
fot. pexels.com

Warto przede wszystkim wsłuchać się w potrzeby swoich podwładnych oraz przeprowadzić z nimi skuteczną komunikację. Pozwoli to na określenie ich potrzeb. Dzięki temu będzie można pomóc pracownikowi pogodzić dwa życia – zawodowe oraz osobiste. Zatrudniona osoba będzie mogła bardziej efektywnie pracować i będzie bardziej zadowolona. A szczęśliwy pracownik to także dobry pracownik.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here