Wypalenie zawodowe może spotkać każdego pracownika – jest to problem, który dotyczy przedstawicieli wszystkich zawodów. Może spotkać zarówno menadżerów, inżynierów, jak i nauczycieli. Nie omija również konsultantów, czy specjalistów wyższego szczebla. Niektórzy pracownicy jednak są bardziej narażeni niż inni. Jak pomóc zatrudnionym osobom w przypadku wypalenia zawodowego?

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Spadek motywacji może dotknąć każdego, głównie jednak spotyka osoby, które są zmuszone do pracy w stresującej atmosferze. Na wypalenie zawodowe cierpią także częściej pracownicy, którzy muszą utrzymywać stały kontakt z innymi ludźmi. Tutaj można zaliczyć na przykład lekarzy lub przedstawicieli handlowych. Problem ten zawsze jednak dotyka głównie te osoby, które najbardziej angażują się w wykonywanie obowiązków zawodowych. Może to także spotkać freelancerów pracujących zdalnie, którzy zbyt długo wykonują jeden rodzaj pracy.

Wypalenie zawodowe objawia się nie tylko brakiem zaangażowania w pracy. Może pojawić się także mnóstwo różnych symptomów psychicznych oraz fizycznych. Wypalenie zawodowe na początku może ukazywać się poprzez brak satysfakcji w wykonywaniu swoich zadań, mimo że odnoszą sukcesy na polu zawodowym. Często także spotyka się objawy takie jak bóle głowy, bezsenność i chroniczne zmęczenie.

wypalenie zawodowe, brak motywacji, motywacja do pracy, przyczyny wypalenia, wypalenie zawodowe pracownika, sposoby na wypalenie zawodowe
fot. pexels.com

Później zaczyna pojawiać się u pracownika z wypaleniem zawodowym niechęć do kontaktów z innymi ludźmi. Jest to widoczne szczególnie u przedstawicieli zawodów, które są związane ze stałym kontaktem z klientami i różnymi innymi osobami. Wówczas przejawia się to często brakiem empatii, a także obwinianiem innych ludzi za swoje własne niepowodzenia. Taki pracownik traktuje klientów bezosobowo i nie ma o nich już dobrego zdania. Może to doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji dla każdego pracodawcy.

Ostatni etap wypalenia zawodowego objawia się coraz większą frustracją, która często wynika ze zwyczajnego poczucia bezradności oraz spadku swojej samooceny. Praca, którą się do tej pory lubiło, teraz przynosi coraz więcej cierpienia i może być utożsamiane ze stratą czasu. Obowiązki stają się coraz mniej satysfakcjonujące i często stosuje się tutaj spychologię. Pracownik, który jest wypalony zawodowo, traci wiarę we własne umiejętności i rzadko wychodzi ze strefy komfortu, aby podejmować się nowych zadań. Z czasem staje coraz mniej efektywny i w rezultacie poświęca coraz więcej czasu na wykonanie prostych obowiązków. Wtedy także pojawiają się myśli o zmianie pracy na inną.

Jak chronić pracowników przed wypaleniem zawodowym?

W momencie, gdy najlepsi pracownicy zaczynają tracić motywację do wykonywania swoich zadań, które wcześniej były ich pasją, należy zacząć działać. Przede wszystkim warto wyeliminować wszelkie czynniki, które powodują wzrastanie stresu w miejscu pracy. Może w firmie panuje niezdrowa atmosfera lub pracownicy czują na sobie zbyt dużą presję? Warto spróbować odpowiedzieć na te pytania. Pomoże to w znalezieniu odpowiednich środków, które będą mogły przeciwdziałać wypaleniu. Czasami wystarczy zorganizować wyjazd pracowniczy lub dać więcej swobody działania – stres może wtedy skutecznie się obniżyć.

Wypalenie zawodowe to nic nowego i warto odpowiednio wcześnie podjąć wszelkie środki, aby temu zapobiec. Dobrym pomysłem jest na przykład przygotowanie indywidualnej ścieżki rozwoju w firmie dla każdego pracownika. Gdy zatrudniona osoba wie, co konkretnie musi osiągnąć, aby dostać wymarzony awans, to nie traci motywacji. Jasno wyznaczone cele są bardzo pomocne w utrzymaniu wysokiej jakości pracy.

wypalenie zawodowe, brak motywacji, motywacja do pracy, przyczyny wypalenia, wypalenie zawodowe pracownika, sposoby na wypalenie zawodowe
fot. pexels.com

Oczywiście ważna jest także właściwa ocena możliwości osoby, którą się zatrudniło. Owszem, niektórzy są bardzo ambitni i nie dadzą po sobie znać, że mają na sobie za dużo obowiązków, z którymi przestają już sobie radzić i zaczynają ich przerastać. Jednak nawet najbardziej ambitna osoba będzie odczuwać frustrację, jeśli będzie miała zbyt wiele na swojej głowie. Warto zatem dopasować liczbę zadań do odpowiednich możliwości danego pracownika. Dzięki temu uniknie niepotrzebnego stresu, a być może uniknie także wypalenia zawodowego. 

Jak widać, warto zadbać o odpowiednie nastawienie swoich pracowników oraz pomagać im w trudnych chwilach. Dzięki temu będą zdecydowanie lepiej wykonywać swoją pracę i czuć z niej większą satysfakcję. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here