Stanowisko managerskie łączy w sobie przede wszystkim odpowiedzialność za realizację celów firmy, a także odpowiednie zarządzanie ludzi. Manager to osoba, która pomaga rozwijać talenty swoich pracowników i w ich spełnieniu zawodowym. Połączenie tych dwóch – wypełnienia celów firmy i zadowolenia zespołu – wymaga odpowiednich umiejętności. Dobry kierownik to w końcu nie tylko osoba, która deleguje do konkretnych zadań i kontrolująca czas pracy. Sprawdź, jaki powinien być idealny lider.

Cechy dobrego kierownika

Umiejętności managerskie są związane z pracą z ludźmi oraz osiąganiem konkretnych celów. Dobry kierownik powinien odpowiednio zadbać o równowagę w tych dwóch obszarach. Warto wiedzieć, że zbytnia poufałość z podwładnymi może powodować terminową realizację zadań i ogólną atmosferę rozluźnienia. Z kolei zbytnie koncentrowanie się jedynie na celach i wynikach będzie skutkować w mniejszą motywacją w zespole, bo każdy pracownik będzie się czuł niczym nieważny trybik w wielkiej maszynie korporacyjnej.

Po czym zatem rozpoznać dobrego kierownika? Przede wszystkim do celów powinien dążyć z pomocą właściwych narzędzi i działań. Doskonale musi rozpoznawać i wykorzystywać kompetencje swoich podwładnych. Podstawą relacji między managerem a zespołem powinno być zaufanie, a także dbałość o rozwój i dobre warunki. Kierownik powinien także mieć oczywiście wizję i dobrze planować całość działań, na przykład ustalać priorytety i delegować zadania.

kierownik, manager, dobry manager, cechy dobrego managera, cechy dobrego kierownika, cechy dobrego lidera, jaki powinien być manager, jak zostać dobrym managerem
fot. pexels.com

Tutaj warto wymienić kilka cech, jakie powinien posiadać dobry kierownik. Przede wszystkim jest to komunikatywność. Bez niej nie ma mowy o efektywnym zarządzaniu – w końcu kontakt z ludźmi w zespole jest podstawą. Dobry manager powinien umieć jasno i konkretnie przekazać polecenia – chaos w komunikacji może prowadzić do wielu nieporozumień, a w rezultacie to niezadowolenia pracowników. 

Idealny lider powinien także doceniać samodzielność pracowników, jednak w przypadku problemów lub wątpliwości jego pierwszym działaniem powinna być pomoc i wsparcie. Empatia to jedna z podstawowych cech, jakimi charakteryzują się dobrzy kierownicy. Zdecydowanie wiedzą, kiedy muszą zainterweniować oraz dbają o potrzeby swoich pracowników. Powinien także mieć dużą rolę w onboardingu nowych osób, czyli wprowadzania ich w życie firmy i obowiązki.

Kolejną cechą jest naturalne przywództwo – kierownik powinien w swoim zespole mieć zaufanie, budzić szacunek oraz posłuch. Dobry manager to osoba niezwykle charyzmatyczna i pewna siebie, a także doświadczona. Nie chodzi tutaj o wydawanie rozkazów, a o przekazywanie poleceń służbowych oraz dobre wytłumaczenie, jak dokładnie sprostać oczekiwaniom. Dobry kierownik to także ktoś, kto szanuje swoich podwładnych oraz ich umiejętności, mocne i słabe strony. Powinien także oczywiście odznaczać się entuzjazmem i motywować pracowników w trudnych momentach.

Efektywny kierownik to dobry lider

Manager powinien także odznaczać się cechami, które pozytywnie wpływają na efektywność. Są to przede wszystkim skrupulatność i utrzymywanie porządku w projektach. Kierownik powinien wiedzieć, na jakim etapie dokładnie jest każda osoba z zespołu i zminimalizować ewentualne opóźnienia. Dobrym managerem jest także osoba asertywna. Sprawia to, że może skupić się na priorytetach i w kulturalny sposób odmówić, jeśli wie, że nie wystarczy czasu na dodatkowe zadania. Powinien także umieć powiedzieć “nie” podwładnemu w sposób umiejętny i bezpieczny dla obu stron, ale jednocześnie zdecydowany.

kierownik, manager, dobry manager, cechy dobrego managera, cechy dobrego kierownika, cechy dobrego lidera, jaki powinien być manager, jak zostać dobrym managerem
fot. pexels.com

Dobrego managera odznacza także samodzielność i decyzyjność. Ostateczną decyzję zawsze podejmuje sam, nawet niekiedy w krótkim czasie. Nie zrzuca odpowiedzialności na inne osoby lub na swój zespół i nie rozważa bez końca każdej opcji. Dokonuje wyboru i działa. Tutaj warto wspomnieć także o gotowości do podejmowania trudnych, ale koniecznych decyzji.

Nie każdy ma oczywiście predyspozycje do tego, by być dobrym kierownikiem. Jednak warto wiedzieć, że nikt nie rodzi się managerem idealnym i pewne umiejętności da się zdobyć lub rozwinąć dzięki na przykład szkoleniom lub pracy nad sobą. Dobrze jest ćwiczyć empatię, umiejętność słuchania oraz negocjacje. Z pewnością przyda się także trening asertywności, a także wiedza z zakresu psychologii i zarządzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here