Ile razy w tygodniu chodzi się do szkoły w latach 70?

W latach 70. system edukacyjny w Polsce był inny niż obecnie. Wiele się zmieniło od tamtego czasu, zarówno pod względem organizacji szkolnictwa, jak i liczby dni spędzanych w szkole. W tym artykule przyjrzymy się temu, ile razy w tygodniu chodziło się do szkoły w latach 70. i jak wyglądało życie szkolne w tamtych czasach.

Organizacja systemu edukacyjnego

W latach 70. w Polsce obowiązywał dziewięcioletni system edukacji podzielony na trzy etapy: szkołę podstawową, gimnazjum i liceum. Szkoła podstawowa trwała sześć lat, gimnazjum dwa lata, a liceum rok. W sumie dzieci spędzały w szkole dziewięć lat, co było standardem tamtego czasu.

Szkoła podstawowa

W szkole podstawowej uczniowie chodzili do szkoły pięć dni w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku. Lekcje rozpoczynały się zazwyczaj o godzinie 8:00 i trwały do około 14:00. W ciągu dnia uczniowie mieli kilka przerw na odpoczynek i posiłki. W latach 70. nie było jeszcze takiego podziału na lekcje przedmiotowe, jak obecnie. Zajęcia były bardziej ogólne i obejmowały różne dziedziny wiedzy.

Gimnazjum

Po ukończeniu szkoły podstawowej uczniowie przechodzili do gimnazjum, które trwało dwa lata. W gimnazjum również chodziło się do szkoły pięć dni w tygodniu. Lekcje zaczynały się o podobnej porze jak w szkole podstawowej i trwały do popołudnia. W gimnazjum uczniowie zaczynali bardziej specjalizować się w wybranych przedmiotach, takich jak matematyka, język polski czy historia.

Liceum

Ostatnim etapem edukacji w latach 70. było liceum, które trwało rok. W liceum również obowiązywał pięciodniowy tydzień szkolny. Lekcje zaczynały się o podobnej porze jak w poprzednich etapach edukacji i trwały do popołudnia. W liceum uczniowie przygotowywali się do egzaminu maturalnego, który był niezbędny do dalszego kształcenia się na studiach.

Zmiany w systemie edukacyjnym

Od lat 70. wiele się zmieniło w polskim systemie edukacyjnym. Wprowadzono m.in. obowiązek nauki w szkole średniej przez trzy lata, a nie jak wcześniej przez rok. Zmienił się również podział na przedmioty i program nauczania. Obecnie uczniowie mają więcej zajęć specjalistycznych i możliwość wyboru przedmiotów do nauki.

Podsumowanie

W latach 70. uczniowie chodzili do szkoły pięć dni w tygodniu, zarówno w szkole podstawowej, gimnazjum, jak i liceum. Lekcje rozpoczynały się o godzinie 8:00 i trwały do popołudnia. System edukacyjny był inny niż obecnie, a uczniowie mieli mniej specjalistycznych zajęć. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, ale wspomnienia z tamtych lat pozostają w sercach wielu osób.

W latach 70 chodziło się do szkoły 5 razy w tygodniu.

Link tagu HTML do https://inicjatywysasiedzkie.pl/:
Link

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here