Dropshipping z miesiąca na miesiąc uzyskuje coraz większą popularność. Dzięki możliwości sprzedaży towarów bez ich fizycznego posiadania, a także niewielkiego wkładu własnego, można prowadzić swój biznes naprawdę niskim kosztem. Warto dowiedzieć się w jaki sposób zacząć swoją przygodę z dropshippingiem oraz od czego konkretnie zacząć.

Jak działa dropshipping?

Charakterystyczną cechą dropshippingu jest fakt, że nie trzeba posiadać towarów, aby je sprzedawać. Dzięki temu można wyeliminować koszt magazynu do składowania asortymentu. Umożliwia to także otworzenie firmy z bardzo niskim wkładem finansowym oraz niewielkie ryzyko wejścia na rynek. Jest to także duża oszczędność czasu i pieniędzy poświęconych na pakowanie produktów i ich rozsyłanie. Jedyne, o co trzeba zadbać, to odpowiednia i skuteczna reklama, która zagwarantuje dużą ilość zamówień.

Dropshipping działa w bardzo prosty sposób. Zamówienie złożone przez klienta w sklepie internetowym trafia do panelu administracyjnego sklepu. Stamtąd należy je przesłać do hurtowni. Ta z kolei wysyła w imieniu właściciela sklepu paczkę do klienta. Relacje handlowe zachodzą jedynie pomiędzy sklepem internetowym i klientem, a także między sklepem internetowym i hurtownia. Roszczenia są kierowane do właściwego sklepu internetowego. Na czym zarabia dropshipping? Oczywiście na narzuconej marży, którą możemy ustalać dowolnie, uwzględniając wewnętrzne regulaminy hurtowni i aktualną sytuację na rynku.

Jak zacząć?

dropshipping, e-sklep, e-commerce, sklep internetowy, biznes, sposoby na biznes, jak zarobić na dropshippingu
fot. pexels.com

Pierwszym krokiem, aby rozpocząć prowadzić swój sklep internetowy, jest oczywiście określenie asortymentu, który chce się sprzedawać. Możliwości tutaj zdają się być nieograniczone. Jednak warto zwrócić uwagę na konkretne kwestie, takie jak gabaryty sprzedawanych produktów oraz ilość potencjalnych zwrotów towaru od klienta. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ jeżeli klient zwróci kupowany towar, to Ty będziesz musiał zająć się magazynowaniem go samodzielnie. Niektóre hurtownie oczywiście zgadzają się na zwracanie towaru prosto do ich magazynu, jednak nie jest to reguła. Zatem lepiej wybrać produkt, który jest rzadko zwracany do sklepu. Dobrym przykładem są tutaj zegarki lub chemia gospodarcza.

Co ważne, rozwijanie sklepu dropshippingowego jest możliwe bez płacenia składek ZUS i rejestrowania firmy. Działalność nierejestrowana umożliwia uzyskiwanie comiesięcznego zarobku do połowy stawki minimalnej na dany rok. Pozwala to na spokojny rozwój interesu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W momencie, gdy Twój sklep będzie generować większe zyski, będziesz musiał założyć działalność gospodarczą.

Po wybraniu towaru, który będzie sprzedawać, należy oczywiście założyć sklep internetowy. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oprogramowania w abonamencie, które będzie dostosowany do prowadzenia dropshippingu.

Następną istotną kwestią jest oczywiście uzgodnienie warunków współpracy z hurtownią. Każda z nich posiada swoją własną politykę sprzedaży. Jako młoda firma nie możesz liczyć na najwyższe rabaty, które są przeznaczone dla sklepów internetowych, które zapewniają większą ilość zamówień. Aby skorzystać z najniższych cen, skup się na pozyskiwaniu największej ilości klientów. Można to osiągnąć poprzez narzucanie niskiej marży.

Później warto skupić się oczywiście najważniejszym zadaniu, czyli promowaniu sklepu i swoich produktów. Pozwala to na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. A to z kolei przekłada się na zwiększenie sprzedaży i rozpoznawalność na rynku. Warto wykorzystywać wiele kanałów komunikacji, uwzględniając media społecznościowe.

Jak wygląda sprzedaż produktów?

Realizacja zamówienia w dropshippingu nieco się różni od klasycznej wysyłki. Najpierw klient składa zamówienie i opłaca je w sklepie internetowym. Następnie sklep internetowy przesyła je do hurtowni, która wysyła towar do kupującego. Sklep internetowy wysyła wówczas paragon lub fakturę na maila klienta, a następnie rozlicza się z hurtownią przed lub po wysyłce zamówienia. Zwroty przyjmuje sklep internetowy, reklamacje hurtownia. Dropshipping daje możliwość uiszczanie opłaty jedynie za towary wtedy, gdy zostały sprzedane. Dzięki temu nie ma ryzyka, że oferowany asortyment będzie zalegał w magazynie, jeżeli klienci nie będą nim zainteresowani.

dropshipping, e-sklep, e-commerce, sklep internetowy, biznes, sposoby na biznes, jak zarobić na dropshippingu
fot. pexels.com

Jak widać dropshipping  jest bardzo ciekawym sposobem na rozpoczęcie swojego własnego biznesu. Przed początkiem swojej przygody warto zapoznać się z wieloma informacjami na ten temat i dobrze się do tego przygotować. Wówczas może stać się to naprawdę dobrym sposobem na biznes. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here