Wirtualna asystentka to bardzo atrakcyjny zawód dla wielu osób – może zainteresować studentów, copywriterów lub tych, którzy poszukują dodatkowej pracy. Pod wieloma względami jest to zajęcie idealne – nie trzeba angażować się w pełnym wymiarze godzin i można je wykonywać zdalnie. Jest także bardzo różnorodne – zależnie od charakteru pracy, można na przykład pisać krótkie posty na media społecznościowe, prowadzić kalendarz spotkań lub tworzyć bazy danych. Do tego z pewnością przydają się określone narzędzia. Sprawdź, jakie warto poznać, żeby być doskonałą wirtualną asystentką.

Od czego zacząć?

Z pewnością jest to pytanie, które pojawia się w głowie każdej osoby, która chce zostać wirtualną asystentką. Trzeba dostać się na rynek i zdobyć pierwszego klienta – jednak jak? W przypadku asystentki zdalnej z pewnością ciężko o portfolio – w końcu zajęcie to polega głównie na usprawnianiu pracy zleceniodawcy. Rezultatów więc nie da się przedstawić w postaci jednego pliku.

Dobrze jest zatem wykorzystać swoje CV. Do osiągnięć edukacyjnych warto dodać kilka umiejętności technicznych, które są najczęściej poszukiwane przez zleceniodawców. Powinny one odzwierciedlać kierunek, w jakim chcesz się rozwijać, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby podążać wieloma różnymi ścieżkami. Im więcej umiejętności się posiada, tym zdecydowanie łatwiej później znaleźć zleceniodawcę.

Jakie kompetencje warto posiadać?

Jednymi z podstawowych narzędzi, jakie wykorzystuje asystentka to pakiet Office oraz… Google. Jednak nie chodzi tylko o umiejętność tworzenia i zapisywania nowego dokumentu – to z pewnością potrafi każdy, kto był na studiach lub w szkole. Powinno się tutaj wiedzieć nieco więcej. Warto opanować bardziej zaawansowane funkcje narzędzi biurowych. Dzięki temu można podnieść swoje kwalifikacje i mieć większe szanse na uzyskanie zlecenia.

narzędzia wirtualnej asystentki, umiejętności wirtualnej asystentki, od czego zacząć wirtualna asystentka, co wiedzieć jako wirtualna asystentka, praca wirtualnej asystentki, asystentka online, asystentka zdalna
fot. pexels.com

Warto nie ograniczać się tylko do Worda i Excela. Istotny jest, mimo że często staje się obiektem internetowych żartów, PowerPoint. Doskonale nadaje się do prezentacji i używając tego narzędzia w odpowiedni sposób można naprawdę przygotować profesjonalne źródło informacji na przykład na konferencję. Dobrze jest także znać pakiet G-suite, umieć obsługiwać kalendarz oraz synchronizować urządzenia, skonfigurować przeglądarkę.

Nieodłącznym elementem w pracy wirtualnej asystentki często są także social media. Ciężko znaleźć kogoś, kto nie posiada chociażby jednego profilu na różnych platformach społecznościowych. Zleceniodawcy często delegują do dodawania nowych postów lub wstawiania zdjęć i oczywiście dbania o odpowiedni ruch na swoich profilach. Warto zatem poznać biznesowe narzędzia do zarządzania kontami, a także potrzebne do tworzenia i publikowania treści.

Jednym z niezbędnych narzędzi jest WordPress – jest to jeden z najpopularniejszych serwisów CMS na świecie. Pozwala na szybkie stworzenie strony bez umiejętności kodowania. Taka witryna jest prosta w zarządzaniu i świetnie sprawdza się jako firmowy blog. Można umieszczać na nim treści, które potem są udostępniane w mediach społecznościowych. Dobrze jest także poznać prosty program graficzny lub znać różne bazy darmowych zdjęć.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kolejną kompetencją, jaką warto posiadać, jest wiedza o SEO oraz AdWords. Oczywiście, nikt nie wymaga od Ciebie bycia ekspertem, który w kilka dni przeniesie witrynę zleceniodawcy na samą górę wyników wyszukiwania. Jednak warto wiedzieć, w jaki sposób optymalizować swoje teksty pod kątem wyszukiwarek. Dobór słów kluczowych zmienia się regularnie, dlatego najlepiej zacząć szukać u źródeł i poznać dokładnie podstawy. Dzięki temu będzie się znało mechanizm, na podstawie którego działają algorytmy robotów. Warto skorzystać z darmowych kursów SEO – można w nich znaleźć treść, która sprawi, że poznasz niezbędne podstawy.

narzędzia wirtualnej asystentki, umiejętności wirtualnej asystentki, od czego zacząć wirtualna asystentka, co wiedzieć jako wirtualna asystentka, praca wirtualnej asystentki, asystentka online, asystentka zdalna
fot. pexels.com

Wirtualna asystentka powinna oczywiście posiadać umiejętność organizowania pracy, dzielenia zadań i ich realizowania zgodnie z terminami. Warto zaznajomić się z różnymi technikami, jak na przykład Kanban czy Pomodoro. Dobrze jest także poznać narzędzia, które umożliwiają nadzorowanie realizacji zadań, a także postępy prac. Ciekawymi aplikacjami tutaj są na przykład Evernote lub Trello – warto je poznać.

Warto skoncentrować się na swoim portfolio i zainwestować w zdobywanie kompetencji, które mogą zainteresować potencjalnego zleceniodawcę. Wówczas z pewnością łatwiej będzie znaleźć Ci atrakcyjne zlecenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here