W Polsce widać, że coraz częściej ludzie w różnym wieku decydują się na nieustanne dokształcanie. Trend ten pokazuje, jak ważna jest inwestycja w siebie, na drodze do rozwoju zawodowego i osobistego. Wiele osób wybiera kursy, inni stawiają na studia podyplomowe. Można je robić nie tylko po magisterce, ale także już po licencjacie. Czy warto się zdecydować na podyplomówkę? 

Studia podyplomowe, czyli co?

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na podjęcie studiów podyplomowych. Jest to ściśle związane ze zmieniającym się rynkiem pracy, a także potrzebą posiadania coraz to nowszych umiejętności. Istnieje wiele kierunków studiów podyplomowych i nie muszą one być koniecznie związane z obszarem, w którym skończyliśmy magisterkę. Oczywiście, na niektórych uczelniach istnieją pewne ograniczenia w wyborze kierunków i tworzy się je pod konkretne zawody, jednak wybór tych pozostałych jest naprawdę duży. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po polonistyce pójść na przykład na podyplomówkę z aranżacji wnętrz.

Studia podyplomowe zatem nie służą tylko poszerzeniu wiedzy z wcześniejszych studiów, ale także pozwalają na zmianę swojej ścieżki zawodowej na zupełnie inną. Dzięki temu można nabyć nowej wiedzy i umiejętności, które zdecydowanie przydadzą się w momencie przebranżowienia i szukania nowej pracy. To właśnie z tego powodu cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Dla kogo studia podyplomowe będą idealne i czym się kierować?

Wiele osób, które skończyły studia pierwszego stopnia, zastanawiają się, czy na pewno obrały dobry kierunek swojego kształcenia i ścieżki zawodowej. Często zdarza się po pierwszych latach nauki, że jednak nie do końca interesuje nas dany temat i że nie do końca chcemy się w tym rozwijać. Co więcej, w trakcie krótkiego czasu mogą się bardzo gwałtownie zmienić potrzeby rynku, a co za tym idzie, wybrany kierunek może stać się całkowicie bezwartościowy.

studia podyplomowe, podyplomówka, kształcenie, nowy zawód, zalety podyplomówki, jak wybrać podyplomówkę, kiedy iść na podyplomówkę, podyplomówka dla kogo, dla kogo studia podyplomowe
fot. pexels.com

To właśnie w takich momentach ludzie decydują się na zmianę kierunku, w którym podążają. Nie idą już na studia drugiego stopnia w tej samej tematyce, tylko stawiają na studia podyplomowe. Ich głównym założeniem jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką, co sprawia, że są takie popularne. Na podyplomówkę często decydują się także osoby po 30 i 40 roku życia, które chcą się rozwinąć w wybranych obszarach lub całkowicie zmienić swoją karierę. 

Wybierając studia podyplomowe warto zastanowić się dokładnie nad tym, czego się od nich oczekuje. Istotne jest także to, jakie potrzeby mogą spełnić oraz czego chcemy się nauczyć. Jeżeli ktoś chce zacząć pracować w nowym zawodzie, to powinien przejrzeć ofertę, która jest bogata w zajęcia, pozwalające na zdobycie odpowiednich umiejętności. Studia podyplomowe trwają przeważnie rok i kosztują około 2-3 tysiące za rok, a w przypadku bardziej wyspecjalizowanych zawodów nawet więcej. Warto zaplanować sobie odpowiednio ten czas i optymalnie go wykorzystać.

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Każdy sposób poszerzania wiedzy, czy to przez kursy i szkolenia, czy właśnie poprzez uczęszczanie na studia podyplomowe to doskonała inwestycja w siebie i swój rozwój. Nie tylko zdobywa się dzięki temu nowe, przydatne umiejętności, ale też zwiększa się swoją wartość na rynku pracy. Studia podyplomowe pozwalają ponadto nie tylko na zwiększenie wiedzy z danej dziedziny. Są także doskonałą opcją dla osób, które chcą się przebranżowić i poczuć satysfakcję z wykonywanej przez siebie pracy.

studia podyplomowe, podyplomówka, kształcenie, nowy zawód, zalety podyplomówki, jak wybrać podyplomówkę, kiedy iść na podyplomówkę, podyplomówka dla kogo, dla kogo studia podyplomowe
fot. pexels.com

Pracodawcy, szukając nowych pracowników, patrzą na ukończone kursy lub studia podyplomowe, a także na wszelkie dodatkowe uprawnienia i kwalifikacje. Zatem nie tylko skończone studia magisterskie stają się istotne przy poszukiwaniu nowego miejsca pracy

Na studiach podyplomowych można nauczyć się nowych umiejętności, które pozwalają na poszerzenie horyzontów i polepszenie swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Na rynku pracy cały czas są poszukiwani specjaliści. Podyplomówka będzie więc świetnym pomysłem na poszerzenie swoich kwalifikacji i znalezienie lepszej pracy lub na awans w swojej obecnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here