Poszukiwanie pracy bardzo często wiąże się ze stresem oraz zwiększonym namysłem nad swoją karierą i jej przebiegiem. Przez wiele lat, szczególnie przed rozpoczęciem pierwszej pracy, słyszeliśmy wiele różnych mitów. Niektóre z nich są bardzo mocno zakorzenione w naszej społeczności, powodując duże problemy ze znalezieniem pracy. Warto je poznać i się raz na zawsze z nimi rozprawić.

Tylko studia dadzą ci pracę

Jest to przekonanie, które wzięliśmy prosto od naszych rodziców. Kiedyś studia faktycznie miały pewną renomę i nie każdemu udawało się na nie dostać. Obecnie jest to bardzo proste, szczególnie patrząc na szeroką ofertę studiów zaocznych, na które może pójść tak naprawdę każdy. Obecnie za papierem szkoły wyższej czasami tak naprawdę nie stoi konkretna wiedza, ani umiejętności. Oczywiście istnieją kierunki, które wbijają się w pewne nisze na rynku pracy i dzięki temu gwarantują duży rozwój i możliwości. Jednakże sam dyplom magistra nie jest już gwarancją otrzymania naprawdę dobrej posady.

O ile młodsze osoby raczej nie mydlą już sobie oczu tym, że po europeistyce lub kulturoznawstwie znajdą się na bardzo dobrym stanowisku pracy, o tyle samo pokolenie naszych rodziców czy dziadków jeszcze nie jest do tego przekonane. Dla nich samo posiadanie magistra jest już oznaką tego, że zostanie się na przykład menadżerem. Studia mogą być przydatne, jeżeli dobrze po kierujemy naszą edukacją w ich trakcie. Nie powinno to być jedynie przedłużenie młodości. Warto w trakcie studiowania poszukać sobie różnych staży lub praktyk i po prostu działać na własną rękę. Tylko wówczas studia mogą przynieść wymierne korzyści.

mity o pracy, poszukiwanie pracy, pierwsza praca, czy studia są potrzebne, studia a praca, jak dostać pracę
fot. pexels.com

Oczywiście istnieje także druga strona medalu, czyli podejście na zasadzie, że studia wcale nie są potrzebne do znalezienia pracy. Oczywiście jest to dosyć krzywdzące. Mimo, że  studia niekoniecznie muszą zagwarantować pracę oraz wiedzę na odpowiednim poziomie, to mogą pomóc dotrzeć do tematów, których dalej należy się już samodzielnie rozwijać. Dają możliwość poznania wielu różnych specjalistów oraz ekspertów w danych dziedzinach. Z reguły są bardzo otwarci na rozmowy ze studentami i przekazywanie swojej wiedzy dalej. Oczywiście warto także korzystać z różnych kół naukowych, inicjatyw studenckich lub stypendiów i programów. Dzięki temu można zdobyć doświadczenie, które później zaowocuje w przyszłej pracy.

Nie masz znajomości – nie masz pracy

Nadal niestety bardzo powszechne jest twierdzenie, że dobrą pracę można dostać jedynie po znajomości. Często też można napotkać na opinię, że jeżeli ktoś posiada naprawdę bardzo dobre stanowisko, to dostał je tylko dlatego że ma pewnie kogoś z rodziny w danej firmie. Jest to bardzo krzywdzące i irytujące. Powoduje to powstanie sposobu myślenia, w imię którego tak naprawdę jedynym sposobem, żeby dostać dobrą pracę są znajomości. Wówczas tak naprawdę nie trzeba się rozwijać ani starać – bo po co?

Pojawia się tutaj także niestety zjawisko pomniejszania osiągnięć. Jeżeli naprawdę jest się dobrym w tym, co się robi i się cały czas rozwija, to z pewnością zostanie doceniony. Jednak oferta lepszej posady generuje często w środowisku negatywne komentarze – nie przyzna po prostu tego, że ktoś jest dobry i zasłużył. Na szczęście oczywiście nie jest to już na tyle popularne stanowisko, jednak nadal można spotkać się z różnymi tego typu opiniami.

mity o pracy, poszukiwanie pracy, pierwsza praca, czy studia są potrzebne, studia a praca, jak dostać pracę
fot. pexels.com

Doświadczenie jest niezbędne

Przeglądając różne ogłoszenia o pracę można zauważyć, że większość z nich wymaga posiadanego doświadczenia. Jednak nie zawsze jest ono kluczowe podczas rekrutacji. Często zdarza się dawać szansę osobom, które nie posiadają żadnego doświadczenia, ale mają bardzo dużo umiejętności, które są odpowiednio potwierdzone. Im większe doświadczenie, tym z pewnością większa szansa na otrzymanie zatrudnienia – jednak nie zawsze.

Powiązać z tą kwestią można także mit, że pracodawcom nie zależy na młodych pracownikach. Jeżeli pracownik faktycznie angażuje się swoją pracę, to pracodawca nie będzie miał żadnych obaw, aby zainwestować nawet młode osoby. Im lepsze są kwalifikacje oraz umiejętności pracownika, tym praca przynosi większe korzyści dla danej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here