Zastanawiasz się, jaki jest jeden z najbardziej innowacyjnych zawodów ostatnich lat? Zdecydowanie jest to wirtualna asystentka. To niezbędna pomoc dla każdego przedsiębiorcy, który nie ma czasu na codzienne, powtarzalne czynności. Zdalna asystentka to osoba, która jest bardzo wszechstronna oraz doskonale zorganizowana. Sprawdź, co trzeba zrobić i jakie umiejętności posiadać, aby zostać wirtualną asystentką.

Czy zawód ten jest dla każdego?

Asystentka wirtualna to zawód przyszłości. W dobie pandemii rozwinął się jeszcze bardziej i stał się zdecydowanie popularniejszy. Wiąże się to z przeniesieniem działalności firm do Internetu. Wirtualna asystentka to osoba, która jest poniekąd prawą ręką szefa. 

Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie musi pracować w biurze, lecz najczęściej pracuje w zaciszu własnego domu lub w kawiarni. Praca zdalna to jedna z głównych zalet tego zajęcia. Jedyne, co Cię wówczas ogranicza, to dostęp do Internetu. Zakres działalności asystentek jest bardzo szeroki.

Mimo, że zawód ten jest bardzo popularny, to z pewnością nie jest to zajęcie dla każdego. Praca ta w żadnym wypadku nie jest sposobem na brak zajęcia lub na nudę. Trzeba posiadać do tego odpowiednie kompetencje. 

wirtualna asystentka, zdalna asystentka, asystentka online, asystentka szefa, jak zostać asystentką wirtualną, wirtualne asystentki
fot. pexels.com

Osoba taka powinna umieć pracować pod presją czasu, być osobą terminową i komunikatywną. Uzyskane dyplomy nie są tak istotne, jak cechy charakteru, takie jak kreatywność, opanowanie i doskonała organizacja pracy. Będąc wirtualną asystentką nie ma się właściwie kontroli nad sobą. Nikt nie sprawdza, czy właśnie wykonujesz swoje zadania, czy raczej zajmujesz się prywatnymi sprawami. Tutaj liczy się głównie zadaniowość – ważne jest, by wykonać zlecenie w określonym terminie oraz zgodnie z wytycznymi. Trzeba więc samodzielnie organizować sobie pracę oraz się do niej zmotywować. Może pojawić się tutaj problem z pogodzeniem obowiązków rodzinnych z pracą, tak aby nikt na tym nie ucierpiał. Dlatego liczy się tutaj logistyczne podejście, aby dotrzymywać terminów, ale też nie zarywać nocy lub całych dni na pracy na ostatnią chwilę.

Obowiązki asystentki wirtualnej

Aby zostać doskonałą asystentką należy być przede wszystkim osobą asertywną. Warto określić na samym początku swoje granice i starać się ich nie przekraczać. Z uwagi na to, że praca ta często polega na rozmowach z klientami, zarówno telefonicznymi, jak i mailowymi, to zdecydowanie warto być osobą komunikatywną, otwartą i serdeczną. Dobrze jest umieć nie tylko prowadzić rozmowę, ale też słuchać. 

Zawód wirtualnej asystentki to połączenie wielu obowiązków. Między innymi wymienić tutaj można wykonywanie prac marketingowo-sprzedażowych, prowadzenie biura i administracji, a także zarządzanie stroną i blogiem. Asystentka zajmuje się także wszelkimi działaniami, które dotyczą copywritingu, researchu z różnych dziedzin. Właściciel firmy może także zlecić Ci transkrypcję treści, tworzenie grafik oraz rezerwację biletów lub przygotowanie eventu. 

Wirtualna asystentka – od czego zacząć?

Jak w każdym zawodzie, należy rozpocząć od zdobywania wiedzy i jej pogłębiania. Warto przeglądać fora internetowe, wpisy na social media i artykuły na stronach poświęconych wirtualnym asystentkom. Dobrze jest zadawać pytania oraz dowiadywać się jak najwięcej od osób, które pracują już w tym zawodzie.

wirtualna asystentka, zdalna asystentka, asystentka online, asystentka szefa, jak zostać asystentką wirtualną, wirtualne asystentki
fot. pexels.com

Następnie można oczywiście zainwestować w kursy internetowe, jednak rzadko są one darmowe. Ceny mimo wszystko są przystępne i po znalezieniu klientów mogą się szybko zwrócić. Kurs to duża dawka niezbędnej wiedzy oraz narzędzi, jakie są potrzebne wirtualnym asystentkom. 

Oczywiście ważne jest także to, aby mogli znaleźć Cię klienci! Zaprezentuj się zatem w sieci. Zrób sobie profesjonalną fotografię, a następnie stronę internetową lub fanpage. Dobrym pomysłem jest także dodanie się do różnych grup, na których pojawiają się potencjalni klienci szukający wirtualnych asystentek. Dobrze jest przygotować także CV – niekiedy pracodawcy go wymagają. 

Na stronie internetowej powinny znaleźć się informacje o Tobie, kim jesteś, co robisz i w czym jesteś dobra. Istotne jest także doświadczenie oraz umiejętności, czyli na przykład to, jakie programy umiesz obsługiwać. Wówczas zostaje jedynie przekonanie pracodawcy do siebie i rozpoczęcie pracy jako wirtualna asystentka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here