Jesteś dobrym pracownikiem? Co to właściwie znaczy? Czy miarą bycia profesjonalistą jest jedynie wykonywanie zadań w określonym terminie? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać od swojego pracodawcy, podczas której udzieli nam wszystkich niezbędnych odpowiedzi. Jednak takie spotkanie nie zawsze wystarczy – w końcu często chce się wiedzieć też, co myślą współpracownicy. Na szczęście istnieje ku temu świetne rozwiązanie – feedback 360 stopni.

Feedback, który daje pełną informację

Nazwa feedback 360 stopni nie wzięła się znikąd. Jak wiadomo, coś, co ma 360 stopni, kojarzy się przede wszystkiem ze stanem pełni, cyklem, który zatacza koło i nie brakuje mu żadnego ważnego elementu. Taka właśnie jest też ocena. Najprościej mówiąc, feedback 360 to rodzaj kwestionariusza, który ma na celu wzajemne przekazanie sobie informacji zwrotnej między pracownikami. Jednak nie jest to zwykła rozmowa twarzą w twarz. 

W tej metodzie każdy pracownik anonimowo ocenia swoich kolegów, niezależnie od piastowanego stanowiska. Wyniki są później poddawane analizie i dyskutowane z przełożonym. Oczywiście dotyczy to wszystkich – nie ominie to także kierowników. Ma to na celu zachowanie spójności. 

 

feedback 360, feedback w pracy, czym jest feedback 360, opinia 360, feedback w pracy
fot. pexels.com

W ankiecie mogą pojawić się pytania dotyczące pracownika, jego zachowania, komunikacji, umiejętności współpracy oraz mocnych stron. W feedbacku 360 najbardziej liczy się oczywiście szczerość, a wszelkie uwagi, zarówno pozytywne, jak i negatywne, muszą być konstruktywne i motywujące.

Jak jest cel feedbacku 360?

Informacja zwrotna otrzymana w ten sposób ma oczywiście na celu rozwój. Najlepiej przeprowadzać takie badanie co pół roku, lub co rok. Ważne jest prawidłowe skonstruowanie pytań – najlepiej w tym wypadku skorzystać z zewnętrznej agencji, która profesjonalnie zajmuje się tym na co dzień. Sprawia to, że pytania są przygotowane obiektywnie – w końcu pracownicy z zewnątrz nie znają członków zespołu, więc nie mogą się niczym sugerować.

Przykładowo, w tego typu ankiecie warto zapytać o bliskość codziennej współpracy między pracownikami – stopień znajomości ma istotne znaczenie w kwestii oceny pracownika. Im bardziej trafny kwestionariusz, tym większy efekt rozwojowy. 

Przewagą tej metody nad innymi jest oczywiście jej szeroki zakres. Ankiety mogą wypełniać wszyscy współpracownicy z działu, lub z całej organizacji, a także managerzy. Końcowy wynik pokazuje wiele różnych opinii, a to sprawia, że zestawienie takie jest zdecydowanie bardziej wiarygodne pod względem statystycznym.

feedback 360, feedback w pracy, czym jest feedback 360, opinia 360, feedback w pracy
fot. pexels.com

Feedback 360 to o wiele lepsza metoda, niż tradycyjna rozmowa z szefem na temat osiąganych targetów. Pozwala nie tylko podwładnemu sięgnąć głębiej i dowiedzieć się naprawdę wielu istotnych informacji na temat swojej pracy i relacji, a także o samym sobie. Jest to również przekaz, z którego można wyciągnąć bardzo wiele lekcji dla siebie, o tym co poprawić, a co kontynuować. Oczywiście sam fakt, że oceniają się nawzajem współpracownicy jest niezwykle cenny – w końcu szef kojarzy pracownika głównie z sytuacji oficjalnych, natomiast koledzy i koleżanki z zespołu przebywają z daną osobą na co dzień.

Co dalej?

Opinia członków zespołu jest bardzo ważna dla każdego pracownika. Badanie feedback 360 należy więc potraktować bardzo poważnie. Po analizie odpowiedzi, dobrze jest przeprowadzić spotkanie z każdym podwładnym i podsumować wyniki. Dzięki temu będzie można wskazać mu kolejne etapy na ścieżce indywidualnego rozwoju.

Oczywiście, należy pamiętać, że najlepiej działa regularne przeprowadzanie tej oceny. Staje się ona swoistym sposobem na zbadanie rozwoju poszczególnych podwładnych i poprawy ich słabszych punktów. Jednorazowe badanie sprawdza się jedynie w przypadku, gdy firmie zależy na wstępnej diagnozie potrzeb. Dobrze jest je także przeprowadzić przy określaniu konkretnych decyzji personalnych, na przykład związanych z awansem. Przydaje się to też, jeśli chce się uzyskać informację na temat atmosfery, jaka panuje w firmie.

Feedback 360 to idealne narzędzie, by nie tylko poznać lepiej nastroje pracowników, ale także pomóc im w rozwoju osobistym i zawodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here